Badania techniczne pojazdów podrożeją? Chcą tego diagności i... związkowcy

98 złotych trzeba zapłacić za badanie techniczne samochodu osobowego w Stacji Kontroli Pojazdów. Stawka ta nie zmieniła się od… 2004 roku. O podwyżkę tej kwoty apelują od dawna diagności. Teraz wspierają ich związkowcy działający przy Radzie Dialogu Społecznego.

Badania techniczne pojazdów podrożeją? Chcą tego diagności i... związkowcy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 sierpnia 2022

Czy koszt badania technicznego pojazdu wzrośnie?

Łatwo obliczyć, że stawka za badanie techniczne samochodu nie zmieniła się od 18 lat. Przy obecnej inflacji, kosztach energii elektrycznej, a także konieczności konserwacji lub wymiany urządzeń, wiele stacji kontroli znalazło się w złej sytuacji finansowej. Część tego typu firm, zamknęło swoją działalność. 

Sprawą SKP zajęła się ostatnio Rada Dialogu Społecznego, na którą składa się strona związkowa, pracodawcy oraz przedstawiciele rządu. W tej sprawie jasne stanowisko wyrazili zarówno przedsiębiorcy jak i reprezentanci pracowników. 

Czy stawka za badanie techniczne samochodu wzrośnie? 

Na tak postawione pytanie przedstawiciele branży stacji kontroli pojazdów odpowiadają – musi! Zrozumieniem dla sytuacji, w jakiej się znalazł ten biznes wykazali się związkowcy, którzy wspólnie z pracodawcami, chcą przekonać resort infrastruktury do zamiany urzędowej stawki. Branża SKP szacuje, że obecnie zagrożone jest funkcjonowanie sześciu tysięcy firm oraz kilkunastu tysięcy miejsc pracy. 

Jak sprawdzić przedsiębiorstwo turystyczne?Jak sprawdzić przedsiębiorstwo turystyczne?Mikołaj Frączak

Problemy finansowe Stacji Kontroli Pojazdów

Stan, w jakim znalazły się polskie SKP dobrze obrazuje opinia przedstawiona przez Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów. Jak się okazuje, skutki braki podwyżek stawek za obowiązkowe przeglądy widać już w oficjalnych rejestrach. Kolejni przedsiębiorcy stają przed decyzją w sprawie zamknięcia swojego biznesu, który zwyczajnie przestaje być rentowny. 

Według PISKP pod koniec ubiegłego roku w Polsce działały 5.443 stacje zajmujące się diagnostyką pojazdów. Na koniec pierwszego półrocza 2022 r. było ich już 5.291. Prosty rachunek pokazuje, że liczba stacji zmniejszyła się o 152 podmioty. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!