Ile osób zgłosiło się do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej?

Zasadnicza dobrowolna służba wojskowa cieszy się dużą popularnością. Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej zgłosiło się do niej ponad 13 tysięcy ochotników. Tymczasem do końca 2022 roku przygotowane jest 15 tysięcy miejsc. 

Ile osób zgłosiło się do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 sierpnia 2022

Zasadnicza dobrowolna służba wojskowa – ilu chętnych?

Według opublikowanych niedawno danych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, do nowego rodzaju służby wojskowej zgłosiło się 13 tysięcy chętnych. To dużo, biorąc pod uwagę, że tylko na ten rok MON przygotował 15 tysięcy miejsc. Resort zapowiada jednak, że jeśli zainteresowanie zasadniczą dobrowolną służbą wojskową będzie nadal rosło, liczba ta zostanie zwiększona. Szef resortu obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak zakłada, że jesienią zainteresowanie tego rodzaju służbą może jeszcze wzrosnąć. 

 

Kolejne przysięgi ochotników do armii

W minioną niedzielę (28.08) odbywał się kolejna uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Tym razem uroczystości z udziałem Ministra Obrony Narodowej odbyły się w Nisku (Podkarpackie), gdzie ślubowało 123 ochotników. Tego samego dnia (z Niskiem włącznie) przysięgę w całym kraju złożyło 745 ochotników, którzy mają już za sobą programowe 28-dniowe podstawowe szkolenie. Teraz trafią do jednostek wojskowych.

Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Mikołaj Frączak

Szkolenie w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej

Podstawowe szkolenie dla ochotników składa się m.in. z ćwiczeń z bronią, musztry oraz zaznajomienia przyszłych żołnierzy z regulaminami wojskowymi. Po zakończeniu tego przygotowania składają przysięgę. Dopiero potem mogą przejść do kolejnego etapu obejmującego szkolenie specjalistyczne. Trwa ono 11 miesięcy. Jest ono połączone z realizacją zadań w jednostce, do której są przydzieleni. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Praca

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!