Próba oszustwa zapisu tachografu metodą „na dziadka”

O otoczonej złą sławą metodzie oszustwa seniorów „na wnuczka” mówi się bardzo wiele. Niedawno inspektorzy transportu drogowego odkryli nietypową próbę oszustwa zapisu tachografu metodą „na dziadka” — który rzekomo miał prowadzić ciężarówkę zatrzymanego do kontroli w czasie przeznaczonym na odpoczynek. Nie trzymająca się faktów historia została bardzo szybko zweryfikowana przez funkcjonariuszy.

Próba oszustwa zapisu tachografu metodą „na dziadka”
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 sierpnia 2019

Nieprawidłowy zapis na tachografie

Pod koniec sierpnia inspektorzy z Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) z Częstochowy patrolujący drogę krajową nr 1 z Piotrkowa Trybunalskiego na Górny Śląsk wytypowali do kontroli ciężarówkę, której kierowca rozmawiał przez telefon komórkowy bez zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Za takie wykroczenie przewidziany został mandat w wysokości dwustu złotych i pięć punktów karnych. Jak jednak się okazało, był to zaledwie początek problemów kierowcy i naprawdę dziwnego tłumaczenia z nieprawidłowości odkrytych na tachografie.

Jak informuje ITD w trakcie weryfikacji zapisu tachografu, okazało się, że pojazdem w nocy kierował ktoś inny. Dało się to ustalić w prosty sposób, ponieważ kontrolowany ciągnik siodłowy posiadał najnowszy, inteligentny typ urządzenia rejestrującego przebieg pracy kierowcy.

Jak działa inteligentny tachograf?

- Tego typu urządzenia m.in. rejestrują i zapisują więcej danych niż poprzednie wersje, co ułatwia kontrolę i analizę danych o aktywnościach kierowców – wyjaśnia inspekcja. Tego typu urządzenia m.in. rejestrują i zapisują więcej danych niż poprzednie wersje, co ułatwia kontrolę i analizę danych o aktywnościach kierowców. — Sprawdzenie zapisów wykazało, że kilka godzin wcześniej pojazd ten prowadził inny kierowca. Jak wyjaśnił kontrolowany – był to jego dziadek.

Jak zostać kierowcą autobusu? Sprawdzamy, ile zarabia kierowca autobusuJak zostać kierowcą autobusu? Sprawdzamy, ile zarabia kierowca autobusu Mikołaj Frączak

Oszustwo „na dziadka”

Jak relacjonują funkcjonariusze, dzięki dokładności urządzenia można było sprawdzić, w którym miejscu rzekomy dziadek wsiadł i wysiadł z pojazdu. - Oznaczało to, że w tych samych miejscach, kontrolowany kierowca musiał odpowiednio wysiąść i znów wsiąść do ciężarówki. Miejsca te dzieliła odległość aż 370 km. Mężczyzna twierdził, że przemieszczał się w tym czasie samochodem osobowym, co miało wyjaśnić, że jego karta nie była zalogowana w tachografie – informuje ITD.

Rodzinna historia o rzekomej współpracy z dziadkiem na nocnej zmianie od początku wydała się podejrzana inspektorom i w żadnym momencie nie trzymała się faktów. Tym bardziej, że nawet przyjmując współpracę z seniorem, logistycznie dość karkołomną, kontrolowany kierowca ciężarówki i tak – mimo rzekomej pomocy uczynnego dziadka – nie odebrał wymaganego prawem odpoczynku choćby w minimalnym wymiarze. Nie posiadał także odręcznych zapisów, które mogłyby dokumentować przejazd samochodem osobowym, a takie powinien posiadać.

Pijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dniaPijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dnia Martyna Kowalska

Trudno oszukać zapis inteligentnego tachografu

W momencie, kiedy wszystkie argumenty potwierdzające rodzinne zaangażowanie na trasie upadły, kierowca przyznał się do niedozwolonego wyjęcia swojej karty z tachografu, do którego doszło podczas ostatniego załadunku. Okazało się, że do swojego nowego pojazdu kierowca nie posiada wymaganego wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, co jest kolejnym złamaniem przepisu. W tej sytuacji inspektorzy nie mieli wątpliwości, że doszło do naruszenia prawa związanego z jazdą bez wymaganej przerywy.

W tej sytuacji przewoźnik musi się liczyć z karą 4000 złotych, a jej wymiar może być jeszcze większy. Obecnie trwa postępowanie w tej sprawie oraz dalsze czynności wyjaśniające.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!