fb

Jak zostać kierowcą autobusu? Sprawdzamy, ile zarabia kierowca autobusu

Kierowca autobusu to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów do pracy. Kierowców brakuje nie tylko w prywatnych liniach międzymiastowych, ale i w taborze komunikacji miejskiej. Jak zostać kierowcą autobusu i ile zarabia się jako kierowca? Postanowiliśmy to sprawdzić.  

Jak zostać kierowcą autobusu? Sprawdzamy, ile zarabia kierowca autobusu
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 sierpnia 2019

Jak zostać kierowcą autobusu – wymagania prawne

Żeby zostać kierowcą autobusu, należy spełnić określone wymagania. Podstawą jest prawo jazdy kategorii D. Żeby móc przystąpić do egzaminu kierowcy autobusu trzeba mieć 24 lata. W wyjątkowych sytuacjach może to być wcześniej. Te wyjątki to tzw. kwalifikacja wstępna, czyli specjalny kurs zakończony egzaminem (wcześniej był to kurs na przewóz osób i rzeczy), do którego można przystąpić w wieku 21 lat lub kwalifikacja wstępna przyspieszona, do której można przystąpić, kiedy ma się co najmniej 23 lata.

Oba kursy obejmują zajęcia teoretyczne i praktyczne, pogrupowane w bloki. W szkoleniu na kwalifikację wstępną mamy 195 godzin teorii i 65 godzin specjalistycznych. Dodatkowo jest też 16 godzin praktycznej jazdy w ruchu drogowym. 4 godziny odbywają się w tzw. warunkach specjalnych. Kwalifikacja przyspieszona to po prostu mniejsza liczba zajęć teoretycznych i praktycznych. Niezależnie jednak od tego, w którym kursie przyszły kierowca weźmie udział, egzamin będzie wyglądał tak samo.

Warto wiedzieć, że już w wieku 21 lat można rozpocząć kurs na kategorię D1. Uprawnia ona do prowadzenia autobusu, który ma nie więcej niż 8 metrów i zabiera maksymalnie 16 pasażerów. Pojazd taki może też ciągnąć lekką przyczepę – do 750 kg.

Jak zostać kierowcą Ubera lub Bolta?Jak zostać kierowcą Ubera lub Bolta? Mikołaj Frączak

Kwalifikacja wstępna

Zanim przyszły kierowca rozpocznie kurs na kat. D, musi złożyć wniosek w starostwie, które jest właściwe dla jego miejsca zameldowania. Dołącza się do niego zdjęcie, także orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Dopiero gdy starosta zatwierdzi taki wniosek, można przystąpić do kursu kierowcy autobusu.

Jednak nawet zdanie egzaminu nie pozwala na podjęcie pracy od razu. Trzeba bowiem wyrobić jeszcze jeden dokument. To Karta Kierowcy. Karta wygląda jak dowód osobisty i pozwala zidentyfikować kierowcę i przypisać jego dane do przejazdów, które zapisuje tachograf — specjalne urządzenie do rejestrowania czasu pracy kierowcy. Karta kierowcy pozwala zapisać dane dotyczące przejazdu, odpoczynku czy innych prac, które wykonuje kierowca. Każdy kierowca może mieć tylko jedną Kartę Kierowcy.

Koszt zdobycia uprawnień wynosi od ok. 7-10 tys. złotych. Czy praca kierowcy się opłaca? Ile zarabia kierowca autobusu?

Polski przewoźnik świetnie sobie radzi. Nowe trasy PLL LOTPolski przewoźnik świetnie sobie radzi. Nowe trasy PLL LOT Anna Malinowska

Ile zarabia kierowca autobusu?

Według firmy doradczej Sedlak&Sedlak, która regularnie bada zarobki przedstawicieli różnych zawodów, wynika, że kierowca zarabia średnio 3297 zł. Co drugi dostaje między 2452, a 4066 zł.

W dużych miastach wynagrodzenia dochodzą do 4500 zł.

Kierowca to zawód deficytowy. Wciąż wielu kierowców wyjeżdża do pracy za granicę. W Niemczech mogą oni zarobić przynajmniej 2000 euro miesięcznie.

Zdecydowanie najwięcej zarabiają kierowcy jeżdżący na trasach międzynarodowych. To kierowcy autobusów turystycznych. Wynagrodzenia w ich przypadku mogą sięgnąć nawet 10 tys. zł. Oczywiście sporym minusem takiej pracy jest ciągła nieobecność w domu.

Oczywiście zarobki kierowców zależą od miejsca, w którym są zatrudnieni. Ci pracujący w komunikacji miejskiej zarabiają relatywnie najmniej. Codziennie mogą jednak wracać do domu.

Raport o wynagrodzeniach portalu pracuj.pl pokazuje, że najwięcej zarabiają kierowcy w województwie wielkopolskim i mazowieckim (ok. 4 tys.). Najmniej w województwie podlaskim i podkarpackim (ok. 3200 zł)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!