Pijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dnia

2 promile alkoholu w organizmie miał 41-letni mieszkaniec gminy Kalinowo (warmińsko-mazurskie), którego dwukrotnie w ciągu jednego dnia zatrzymali do kontroli policjanci. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie było to możliwe dzięki reakcji świadka, który widząc niebezpieczną jazdę, sam zatrzymał nietrzeźwego kierowcę, a kilka godzin później zgłosił, że pijany mimo odebranych uprawnień znów wsiadł za kółko!

Pijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dnia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 lipca 2019

Pierwsza kontrola kierowcy Daewoo

W czwartek, wczesnym popołudniem w Komendzie Powiatowej Policji w Ełku zadzwonił telefon oficera dyżurnego. Mężczyzna będący świadkiem niebezpiecznej jazdy kierowcy Daewoo poinformował o tym funkcjonariusza. Policjanci, którzy przybyli na miejsce ustalili, że jadący na podwójnym gazie 41-latek niemal nie uderzył w barierki zabezpieczające przystanek autobusowy. Mężczyzna, który zadzwonił na numer alarmowy, sam zatrzymał pijanego kierowcę pod jego domem i pilnował go do czasu przyjazdu patrolu.
Badanie trzeźwości wykazało, że kierowca Daewoo miał w organizmie 2,5 promila alkoholu. Aby uniemożliwić mu jazdę, policja przekazała samochód innej (trzeźwiej) osobie. Zatrzymała również pijanemu prawo jazdy. Do tego momentu historia wyglądałaby jak wiele innych, jednak spotkanie z policją i zabranie uprawnień nie powstrzymało mieszkańca gminy Kalinowo przed… kolejną przejażdżką.
 

Drugie zatrzymanie kilka godzin później

Około czterech godzin później ten sam zgłaszający ponownie zadzwonił na policję z informacją, że 41-latek znów zasiadł za kierownicą swojego Daewoo. Mężczyzna szybko został zatrzymany przez policję. Mimo kilkugodzinnej przerwy nieodpowiedzialny kierowca nadal miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tym razem jego przejażdżka zakończyła się w policyjnym areszcie. Auto zostało odholowane na jego koszt na parking strzeżony.
 
Jak informuje policja, 41 latek został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Przedstawiono mu dwa zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z obowiązującym prawem grozi za to kara pozbawienia wolności do lat dwóch, kara finansowa w wysokości co najmniej pięciu tysięcy złotych oraz utrata uprawnień do kierowania.
 

Wzorowa postawa świadka

Warmińsko-mazurska policja podkreśliła, że w całej historii na pochwałę i uznanie zasługuje reakcja świadka, który widząc niebezpieczną jazdę kierowcy, sam go zatrzymał i powiadomił policjantów. Nie pozostał również obojętny, gdy zauważył, że 41-latek ponownie wsiadł za kierownicę i odjechał spod swego domu.

Dlaczego w słoneczną pogodę jest większe prawdopodobieństwo wypadku drogowego?Dlaczego w słoneczną pogodę jest większe prawdopodobieństwo wypadku drogowego? Mikołaj Frączak

Ile wypadków powodują pijani kierowcy?

Jak wynika z policyjnych statystyk, nadal mamy do czynienia z plagą kierowców, którzy nie bacząc na konsekwencje, wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W całym 2018 roku funkcjonariusze zatrzymali 104.664 nietrzeźwych kierowców – czyli mniej więcej tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Koszalina czy Kalisza! W tej sytuacji marnym pocieszeniem jest fakt, że to o 4.654 pijanych mniej niż rok wcześniej.
W ubiegłym roku nietrzeźwi kierujący spowodowali 1.550 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 169 osób, a 1904 zostały ranne.
W 2018 roku prowadzący na podwójnym gazie spowodowali 7.915 kolizji drogowych.
 
Jak wynika z ubiegłorocznych danych Policji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców poszczególnych województw, największy problem pijanych kierowców (pow. 0,5 prom.) odnotowano w województwach: zachodniopomorskim, opolskim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czym jest wiza humanitarna?
Aktualności

Czym jest wiza humanitarna?

Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!