Ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych 15 sierpnia 2022 r.

Przed nami długi sierpniowy weekend. Dla kierowców samochodów ciężarowych oraz firm transportowych oznacza to kumulację ograniczeń związanych po pierwsze z okresem wakacyjnym, po drugie ze świętem państwowym, jakie przypada w poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. 

Ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych 15 sierpnia 2022 r.
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 sierpnia 2022

Ograniczenia wakacyjne 2022 

Już we wstępie napisaliśmy o „kumulacji” ograniczeń, które oznaczają, że kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton od piątku 12.08 do poniedziałku 15.08 co do zasady nie będą mogły wykonywać kursów.

Przypomnijmy, w każdy wakacyjny weekend obowiązują ograniczenia od piątku do niedzieli według następującego harmonogramu:

    - w piątki od 18:00 do 22:00, 

    - w soboty od 8:00 do 14:00, 

    - w niedziele od 8:00 do 22:00,

Ograniczenia wynikające ze święta 15 sierpnia 2022 r. 

15 sierpnia to w kalendarzu Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także Święto Wojska Polskiego. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Tego dnia obowiązują również ograniczenia dla ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz ruchu obowiązywał będzie dla nich od godziny 8:00 rano do 22:00 wieczorem. 

Czy ciężarówki powracające z zagranicy obowiązują ograniczenia w ruchu?

Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy w wymienione dni wracają z zagranicznych tras, mogą kontynuować jazdę, jednak pod pewnymi warunkami. Przejazd musi kończyć się na terytorium Polski. To samo dotyczy pojazdów, które na terenie naszego kraju mają miejsce dostarczenia ładunku. Analogiczne przepisy są stosowane do pozostałych aut ciężarowych, które wjechały do Polski poza terminami lub godzinami obwiązywania wspomnianych przepisów. Takie ułatwienie obowiązuje jednak wyłącznie w promieniu 50 kilometrów od miejsca przekroczenia granicy Polski. 

ITD: Kilkadziesiąt naruszeń przepisów jednego kierowcy – właściciela firmy transportowejITD: Kilkadziesiąt naruszeń przepisów jednego kierowcy – właściciela firmy transportowejMikołaj Frączak


Transport samochodem ciężarowym w święta – wyjątki

Zakazy nie dotyczą ciężarówek, które biorą udział na przykład w akcjach ratunkowych, walce ze skutkami klęsk żywiołowych lub też w transporcie humanitarnym. Wymienione wyjątki obejmują także pojazdy, które w jakikolwiek sposób są zaangażowane np. awarii energetycznych. Na drogi mogą wyjechać także samochody przewożące leki, środki medyczne, zwierzęta, a także produkty szybko psujące się. 

Z obostrzeń wyłączone są także auta ciężarowe, które służą do przeprowadzania akcji profilaktycznych. Są to m.in. popularne mammobusy. Zakaz nie dotyczy także autobusów.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!