Plaga pożarów upraw rolnych. Już prawie 2,2 tys. przypadków!

2199 pożarów upraw rolnych, a także łąk, rżysk oraz podobnych zdarzeń podczas zbiorów, odnotowała do tej pory w 2022 roku straż pożarna. Do zdecydowanej większości niebezpiecznych sytuacji doszło w lipcu. 

Plaga pożarów upraw rolnych. Już prawie 2,2 tys. przypadków!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 sierpnia 2022

Pożary w rolnictwie 

Czas żniw i intensywnych prac polowych, a także okres wysokich temperatur zwiększa ryzyko pożarów upraw rolnych – wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej.

Tylko w 2022 roku doszło do 2199 pożarów w rolnictwie. Straż odnotowała 478 pożarów maszyn rolniczych, traktorów oraz pozostałych środków transportu stosowanych w rolnictwie. W statystykach znajdziemy też aż 1649 pożarów stogów oraz stert.

Szczególnie niebezpieczny pod tym względem był lipiec. W ubiegłym miesiącu odnotowano bowiem aż 1133 pożary upraw rolnych, łąk, rżysk oraz zdarzeń związanych z ogniem w czasie zbiorów. W tym samym czasie doszło do 241 pożarów maszyn rolniczych oraz 244 pożary stogów i stert.

Wakacyjna mapa śmiertelnych wypadków drogowych: najwięcej tragedii w ŁódzkiemWakacyjna mapa śmiertelnych wypadków drogowych: najwięcej tragedii w ŁódzkiemMikołaj Frączak

Tragiczne zdarzenia w rolnictwie

Niestety, pożary w rolnictwie nie wiążą się jedynie z poważnymi stratami materialnymi. Cierpią w nich także ludzie. W 2022 roku aż 49 osób zostało rannych, z czego 31 osób w lipcu. Jedna osoba zginęła. 

Przykłady pożarów w rolnictwie

Państwowa Straż Pożarna do swojego raportu załączyła przykłady zdarzeń, do jakich doszło w rolnictwie w ostatnim czasie. Np. 3 sierpnia 2022, tuż przed południem w Płonnie na Zachodnim Pomorzu zapaliło się ściernisko oraz las. Spłonęło 89 hektarów ścierniska, a także 0,6 hektara lasu. Aby opanować sytuację, potrzebne były aż 23 samochody gaśnicze, 71 strażaków, a także 5 samolotów, które wykonały 12 zrzutów. 

Z kolei 25 lipca 2022 roku w Tucznie w woj. lubuskim zgłoszony został pożar zboża na pniu o powierzchni aż 150 ha. W tym przypadku z ogniem walczyło 77 strażaków, do których dyspozycji były 77 samochody gaśnicze. 

Konieczna ostrożność w czasie prac polowych

Straż Pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zarówno w czasie prac polowych, gospodarskich, jak również w czasie spacerów w lasach. Podczas tegorocznego lata stopień wilgotności traw, upraw rolnych i ściółki jest tak niski, że należy się wystrzegać używania jakiegokolwiek ognia otwartego na polach i w lasach”.

ZDJĘCIE: PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!