Plaga pożarów upraw rolnych. Już prawie 2,2 tys. przypadków!

2199 pożarów upraw rolnych, a także łąk, rżysk oraz podobnych zdarzeń podczas zbiorów, odnotowała do tej pory w 2022 roku straż pożarna. Do zdecydowanej większości niebezpiecznych sytuacji doszło w lipcu. 

Plaga pożarów upraw rolnych. Już prawie 2,2 tys. przypadków!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 sierpnia 2022

Pożary w rolnictwie 

Czas żniw i intensywnych prac polowych, a także okres wysokich temperatur zwiększa ryzyko pożarów upraw rolnych – wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej.

Tylko w 2022 roku doszło do 2199 pożarów w rolnictwie. Straż odnotowała 478 pożarów maszyn rolniczych, traktorów oraz pozostałych środków transportu stosowanych w rolnictwie. W statystykach znajdziemy też aż 1649 pożarów stogów oraz stert.

Szczególnie niebezpieczny pod tym względem był lipiec. W ubiegłym miesiącu odnotowano bowiem aż 1133 pożary upraw rolnych, łąk, rżysk oraz zdarzeń związanych z ogniem w czasie zbiorów. W tym samym czasie doszło do 241 pożarów maszyn rolniczych oraz 244 pożary stogów i stert.

Wakacyjna mapa śmiertelnych wypadków drogowych: najwięcej tragedii w ŁódzkiemWakacyjna mapa śmiertelnych wypadków drogowych: najwięcej tragedii w ŁódzkiemMikołaj Frączak

Tragiczne zdarzenia w rolnictwie

Niestety, pożary w rolnictwie nie wiążą się jedynie z poważnymi stratami materialnymi. Cierpią w nich także ludzie. W 2022 roku aż 49 osób zostało rannych, z czego 31 osób w lipcu. Jedna osoba zginęła. 

Przykłady pożarów w rolnictwie

Państwowa Straż Pożarna do swojego raportu załączyła przykłady zdarzeń, do jakich doszło w rolnictwie w ostatnim czasie. Np. 3 sierpnia 2022, tuż przed południem w Płonnie na Zachodnim Pomorzu zapaliło się ściernisko oraz las. Spłonęło 89 hektarów ścierniska, a także 0,6 hektara lasu. Aby opanować sytuację, potrzebne były aż 23 samochody gaśnicze, 71 strażaków, a także 5 samolotów, które wykonały 12 zrzutów. 

Z kolei 25 lipca 2022 roku w Tucznie w woj. lubuskim zgłoszony został pożar zboża na pniu o powierzchni aż 150 ha. W tym przypadku z ogniem walczyło 77 strażaków, do których dyspozycji były 77 samochody gaśnicze. 

Konieczna ostrożność w czasie prac polowych

Straż Pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zarówno w czasie prac polowych, gospodarskich, jak również w czasie spacerów w lasach. Podczas tegorocznego lata stopień wilgotności traw, upraw rolnych i ściółki jest tak niski, że należy się wystrzegać używania jakiegokolwiek ognia otwartego na polach i w lasach”.

ZDJĘCIE: PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!