Plaga pożarów upraw rolnych. Już prawie 2,2 tys. przypadków!
2199 pożarów upraw rolnych, a także łąk, rżysk oraz podobnych zdarzeń podczas zbiorów, odnotowała do tej pory w 2022 roku straż pożarna. Do zdecydowanej większości niebezpiecznych sytuacji doszło w lipcu.
- Martyna Kowalska
- /
- 5 sierpnia 2022
Pożary w rolnictwie
Czas żniw i intensywnych prac polowych, a także okres wysokich temperatur zwiększa ryzyko pożarów upraw rolnych – wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej.
Tylko w 2022 roku doszło do 2199 pożarów w rolnictwie. Straż odnotowała 478 pożarów maszyn rolniczych, traktorów oraz pozostałych środków transportu stosowanych w rolnictwie. W statystykach znajdziemy też aż 1649 pożarów stogów oraz stert.
Szczególnie niebezpieczny pod tym względem był lipiec. W ubiegłym miesiącu odnotowano bowiem aż 1133 pożary upraw rolnych, łąk, rżysk oraz zdarzeń związanych z ogniem w czasie zbiorów. W tym samym czasie doszło do 241 pożarów maszyn rolniczych oraz 244 pożary stogów i stert.
Wakacyjna mapa śmiertelnych wypadków drogowych: najwięcej tragedii w ŁódzkiemMikołaj Frączak
Tragiczne zdarzenia w rolnictwie
Niestety, pożary w rolnictwie nie wiążą się jedynie z poważnymi stratami materialnymi. Cierpią w nich także ludzie. W 2022 roku aż 49 osób zostało rannych, z czego 31 osób w lipcu. Jedna osoba zginęła.
Przykłady pożarów w rolnictwie
Państwowa Straż Pożarna do swojego raportu załączyła przykłady zdarzeń, do jakich doszło w rolnictwie w ostatnim czasie. Np. 3 sierpnia 2022, tuż przed południem w Płonnie na Zachodnim Pomorzu zapaliło się ściernisko oraz las. Spłonęło 89 hektarów ścierniska, a także 0,6 hektara lasu. Aby opanować sytuację, potrzebne były aż 23 samochody gaśnicze, 71 strażaków, a także 5 samolotów, które wykonały 12 zrzutów.
Z kolei 25 lipca 2022 roku w Tucznie w woj. lubuskim zgłoszony został pożar zboża na pniu o powierzchni aż 150 ha. W tym przypadku z ogniem walczyło 77 strażaków, do których dyspozycji były 77 samochody gaśnicze.
Konieczna ostrożność w czasie prac polowych
Straż Pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zarówno w czasie prac polowych, gospodarskich, jak również w czasie spacerów w lasach. „Podczas tegorocznego lata stopień wilgotności traw, upraw rolnych i ściółki jest tak niski, że należy się wystrzegać używania jakiegokolwiek ognia otwartego na polach i w lasach”.
ZDJĘCIE: PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.