Będzie tańszy kredyt hipoteczny? Sejm zmienił prawo bankowe

Sejm jednogłośnie, co niezbyt często się zdarza, przyjął zmiany w ustawie Prawo bankowe. Według resortu sprawiedliwości, kredytobiorcy dzięki modyfikacji przepisów zaoszczędzą nawet 500 złotych miesięcznie. Jak to możliwe? 

Będzie tańszy kredyt hipoteczny? Sejm zmienił prawo bankowe
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 lipca 2022

Kredytobiorcy lepiej traktowani? 

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówi wprost: zmiany, o których mowa przywracają elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą musiały bowiem zwracać wszystkie dodatkowe opłaty, jakie klient poniósł w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. To oznacza konkretne oszczędności!

Wakacje kredytowe. UOKiK ma zastrzeżenia do bankówWakacje kredytowe. UOKiK ma zastrzeżenia do bankówMikołaj Frączak

Koszty „za czekanie” przechodzą do historii

Jak tłumaczy resort sprawiedliwości dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego »ubezpieczenia« ryzyka kredytowego. Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma” – uzasadnia ministerstwo. Uzasadnienie dla zmiany przepisów jest więc oczywiste – jeśli nie ma ryzyka, które mogłoby uzasadniać dodatkowe koszty, to nadzwyczajna opłata może być co najwyżej kaucją!

Przyjęta właśnie nowelizacja zakończy proceder naliczania dodatkowego kosztu kredytu, nazywanego przez niektórych „opłatą za czekanie”. Kiedy dokonany zostanie wpis zabezpieczenia do KW, kredytodawca będzie musiał zwrócić swojemu klientowi pieniądze. Będzie mógł również zaliczyć je na poczet zobowiązań wynikających z kredytu. 

Ile można zaoszczędzić na zmianie Prawa bankowego?

Ministerstwo zauważa, że wielkość wspomnianych oszczędności należy traktować indywidualnie. Wszystko bowiem zależy od umowy, jaką kredytobiorca zawarł ze swoim bankiem. Mówi się o oszczędnościach rzędu kilkuset złotych miesięcznie. 

Krótszy wpis do Księgi Wieczystej

Trwają działania, których celem jest skrócenie oczekiwania na wpis do Księgi Wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki” – tłumaczy resort sprawiedliwości. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!