MKiDN: Kolejne miliony na ochronę zabytków

Przeszło 14,5 mln złotych trafi na realizację 111 zadań w ramach II naboru do programu „Ochrona zabytków” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To oznacza, że uwzględniając pierwszy nabór oraz dofinansowanie, na ratowanie pamiątek przeszłości trafi 205,5 mln złotych. Za te pieniądze uda się zrealizować 834 projekty. 

MKiDN: Kolejne miliony na ochronę zabytków
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 lipca 2022

Skąd pieniądze na ochronę zabytków?

Jednym z zadań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest ochrona polskich zabytków. Jak informuje resort, od 2016 roku udaje się systematycznie zwiększać budżet na ratowanie pamiątek z przeszłości. Wynika to z rosnących potrzeb oraz coraz większego zainteresowania wnioskodawców. W 2017 roku budżet ten urósł o 17,5 mln zł. Rok później o niemal 30 mln zł. 

Ochrona zabytków 2022 – jest rekord

W tym roku budżet programu „Ochrona zabytków”, który początkowo ustalono na najwyższym poziomie 200 mln złotych. Zdecydowano jednak o zwiększeniu puli o prawie 11 mln złotych. Dla porównania, w 2016 roku na te same działania przewidziano 93 mln złotych. To oznacza, że obecnie na ratowanie materialnego dziedzictwa naszego kraju trafia ponad dwa razy więcej pieniędzy niż jeszcze sześć lat temu.

Jak zdobyć stypendium od ministra kultury? Trwa nabór wnioskówJak zdobyć stypendium od ministra kultury? Trwa nabór wnioskówMichał Górecki


Jak działa program „Ochrona zabytków”?

Celem programu „Ochrona zabytków” jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego z puli Ministra Kultury. Dzięki środkom udaje się przeprowadzić szereg prac konserwatorskich, restauratorskich czy budowlanych. Wiele gmin, czy parafii bez takiego wsparcia nie byłoby w stanie przeprowadzić wielu ważnych działań, często o charakterze ratunkowym dla zabytków. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!