Wakacje kredytowe. UOKiK ma zastrzeżenia do banków

Wakacje kredytowe tuż, tuż. W piątek 29-lipca wejdzie w życie ustawa, która pozwoli na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego na łącznie 8 miesięcy w latach 2022-2023. Mimo że nowe prawo nie weszło w życie, UOKiK sprawdzi 16 banków. O co chodzi?

Wakacje kredytowe. UOKiK ma zastrzeżenia do banków
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 lipca 2022

UOKiK sprawdzi jak wprowadzane są wakacje kredytowe

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, regulator przeprowadzi postępowania wyjaśniające wobec 16 banków. W ich ramach sprawdzi, w jaki sposób konkretne instytucje finansowe wdrażają akcję „wakacje kredytowe”.

Urząd ujawnił listę banków, które znalazły się pod regulacyjną lupą. Mowa o instytucjach obsługujących złotowe kredyty hipoteczne. Są to „Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank”.

Wakacje kredytowe dla każdego. Jest podpis prezydenta!Wakacje kredytowe dla każdego. Jest podpis prezydenta!Michał Górecki

Wakacje kredytowe – co sprawdzi UOKiK?

Na temat postępowań wyjaśniających głos zabrał już prezes UOKiK-u Tomasz ChróstnyW postępowaniach wyjaśniających zbadamy m.in.: czy i jak banki informują konsumentów o wakacjach kredytowych. Zweryfikujemy także, czy na czas uruchomiły możliwość składania wniosków, w tym elektronicznie. Zwrócimy również uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości – powiedział.

Są konkretne zastrzeżenia wobec banków

Dodał, że urząd nie będzie akceptował praktyki, która już pojawia się w niektórych bankach. Mowa o procedurze odrębnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale. Mało tego, pojawiają się sygnały, że niektóre banki oczekują osobnych wniosków do każdej zawieszonej raty. Regulator ocenia, że jest to nic innego, jak utrudnianie korzystania z wakacji kredytowych, które de facto zostały wprowadzone po to, aby ulżyć konsumentom mocno doświadczonych przez podwyżkę stóp, która z kolei odbiła się na wskaźniku WIBOR. 

Rata na początku miesiąca a wakacje kredytowe

Urząd przyznaje, że „newralgiczne mogą okazać się pierwsze dni funkcjonowania nowej ustawy”. Chodzi o to, że nowe prawo zaczyna działać w piątek 29 lipca. Niestety spora grupa kredytobiorców spłaca swoje zobowiązania zaraz na początku miesiąca. UOKiK oczekuje, że banki będą gotowe na obsłużenie takich klientów. „Podkreślamy, że zgodnie z przepisami ustawy bank musi dokonać zawieszenia spłaty raty kredytu z dniem doręczenia wniosku” – przypomina regulator. W przeciwnym razie, część kredytobiorców spłacających następną ratę np. na początku sierpnia może „nie załapać się” na wsparcie. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!