Ostatni moment, by wykorzystać bon turystyczny 500 zł

Rodzice, którzy nie wykorzystali bonu, mogą to zrobić tylko do końca września tego roku. Mamy też ważną informację dla rodziców dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku.

Ostatni moment, by wykorzystać bon turystyczny 500 zł
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 25 lipca 2022

Bon turystyczny a 500 plus

- Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik — grudzień)także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia2021 roku - przekazuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+, licząc od dnia urodzenia dziecka.

Bon turystyczny na sprzedaż? Czy to legalne?Bon turystyczny na sprzedaż? Czy to legalne?Mikołaj Frączak

- Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r.,na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon. Dla przykładu: pani Maria urodziładziecko w listopadzie i wystąpiła o 500+ do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także zbonu turystycznego — wyjaśnia Karol Jagielski.

Jak aktywować bon?

Bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „500+”. Zrobią to tylko na PUE ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który podaje się podczas płatności.

Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em. Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Michał Górecki

- Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”, przypada bon w kwocie 500 złotych. W przypadku np. dwójki dzieci, wartość bonu to 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, bon wynosi 1000 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im „500+” - zaznacza regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!