Windykacja: co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz próbę odzyskania długu

Windykacja jest skutecznym, legalnym sposobem na odzyskanie zaległych płatności. Choć jest to pojęcie znane wśród przedsiębiorców, wciąż wzbudza wiele uzasadnionych wątpliwości. Co można, a czego nie można robić windykując długi? Czy trzeba działać wyłącznie z pomocą pośrednika? Jakie są koszty i terminy przedawnienia windykacji? Udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Windykacja: co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz próbę odzyskania długu
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 27 lipca 2022

Istnieją dwa główne rodzaje windykacji: polubowna i sądowa

Zacznijmy od tego, że długi można windykować samodzielnie. Wsparcie pośrednika nie jest obowiązkowe. Jednak nie bez powodu większość osób decyduje się na skorzystanie z pomocy kancelarii windykacyjnych. Przykładowo, kancelaria prawna RPMS: https://rpms.pl/windykacja/, gwarantuje nie tylko wsparcie na poziomie windykacji polubownej, ale również wstępną, bezpłatną analizę każdej sprawy i reprezentację klienta w trakcie postępowania sądowego.

Warto bowiem wiedzieć, że windykacja dzieli się na 2 etapy: polubowną, a więc miękką, przedsądową, oraz sądową, określaną również jako twarda. Podczas gdy pierwszy etap łatwo jest zrealizować samemu, wysyłając dłużnikowi zawiadomienia o niezapłaconej fakturze, maile, telefonując i dostarczając wezwania do zapłaty, tak w procesie sądowym zdecydowanie lepiej będzie skorzystać ze wsparcia profesjonalnego pełnomocnika. Przygotuje on pełną analizę procesową sprawy, złoży poprawnie wypełniony pozew, a potem będzie reprezentować nas w całym postępowaniu. 

Skuteczność windykacji miękkiej

Trzeba zaznaczyć, że pośrednik przeprowadzi dla nas również windykację miękką. Co więcej, często jego działania w tym zakresie będą znacznie skuteczniejsze. 

W przypadku kancelarii prawnych windykacja polubowna polega m.in. na efektywnych negocjacjach z dłużnikiem oraz wysyłaniu przedsądowego ostatecznego wezwania do zapłaty z zakreślonym terminem. Udział prawnika w etapie polubownym jest korzystny również pod kątem psychologicznym. Dzięki temu dłużnik od razu widzi, że traktujemy sprawę poważnie i nie zawahamy się skierować jej na drogę sądową. 

Jeśli wygrasz sprawę, możesz odzyskać koszty postępowania

Druga ważna kwestia to fakt, że jeśli wygramy sprawę sądową, mamy prawo do odzyskania poniesionych kosztów. Samo wszczęcie postępowania wymaga m.in. wniesienia opłaty od pozwu, przygotowania potrzebnych dowodów, czasem również ich przysięgłego tłumaczenia, a także pokrycia honorarium pełnomocnika. 

Dlatego możliwość odzyskania poniesionych opłat jest bardzo ważną informacją. Mówi o tym zasada ogólna ponoszenia kosztów w procesie cywilnym (art. 98 kodeksu postępowania cywilnego). Według tego przepisu strona przegrywająca sprawę musi zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Wysokość zwrotu zależy od uwzględnienia powództwa przez sąd (czyli gdy uwzględni je w całości, uzyskujemy zwrot całości poniesionych kosztów). 

Inne instrumenty prawne w toku windykacji sądowej to odsetki od dochodzonej należności i rekompensata za koszty dochodzenia należności uwzględniana przy roszczeniach związanych z transakcjami handlowymi. 

Windykację warto rozpoczynać jak najszybciej

Na koniec powinniśmy pamiętać, że możliwość przeprowadzenia windykacji jest ograniczona czasowo. Aktualnie termin przedawnienia wynosi 6 lat. Jednocześnie termin ten nie jest jednolity, gdyż w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe i tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 3 lata. Dlatego zdecydowanie warto wszcząć postępowanie windykacyjne jak najszybciej, zaczynając zawsze od czynności polubownych, ostatecznie kończąc na sprawie sądowej lub egzekucji komorniczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: długi

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!