Chcesz pieniądze na zalesianie? To już ostatni moment!

Już 1 sierpnia 2022 roku upływa termin przyjmowania wniosków o pomoc finansową na zalesianie bądź zadrzewienia śródpolne. Dokumenty można składać w najbliższym powiatowym biurze ARiMR.

Chcesz pieniądze na zalesianie? To już ostatni moment!
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 lipca 2022

Pieniądze na zalesianie na ostatnią chwilę

Czasu wprawdzie zostało mało, jednak jak pokazuje doświadczenie, osoby, które planują zalesienie terenu lub tworzenie zadrzewień śródpolnych mogą bez problemu jeszcze po nie sięgnąć. Dobrą informacją jest fakt, że wnioski wraz z niezbędnymi dokumentami można dostarczyć zarówno osobiście, jak również poprzez elektroniczną platformę ePUAP lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Można je złożyć także poprzez aplikację eWniosek Plus.

Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba wyrobić się w terminie do 1 sierpnia 2022 roku. Jak informuje ARiMR w trwającym od początku czerwca naborze, wpłynęły jedynie 92 wnioski. Niewykluczone, że spora część zainteresowanych zostawiła tę sprawę na ostatnią chwilę.

Dopłaty do nawozów. Na konta rolników wpłynęło prawie 1,5 mld zł. Kiedy przelewy?Dopłaty do nawozów. Na konta rolników wpłynęło prawie 1,5 mld zł. Kiedy przelewy?Michał Górecki


Kto może sięgnąć po fundusze na zalesienie?

Na refundację mogą liczyć rolnicy, którzy posiadają status właściciela lub współwłaściciela gruntów, które są przeznaczone do zalesienia lub zadrzewiania. Mówimy tu przede wszystkim o terenach o słabej jakości gleb. Warto jednak pamiętać, że „pomoc na zalesianie przyznawana jest do gruntów rolnych, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego są do tego przeznaczone. W przypadku braku takiego planu zalesienie nie może być sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.”

Ile sadzonek na zalesienie 1 hektara?

Liczba sadzonek potrzebna na zalesienie jednego hektara gruntów zależna jest przede wszystkim od gatunków drzew, jakie mają zostać posadzone. Jeśli chodzi o zalesienie świerkiem potrzeba średni 3-5 tysiąca sztuk sadzonek. Jeśli zdecydujemy się na las liściasty, np. bukowy, na 1 ha przypadnie 6-8 tysięcy sztuk.

Jakie wsparcie na zadrzewianie?

ARiMR informuje, że wsparcie ma charakter jednorazowej płatności, która jest wypłacana w formie ryczałtu. Ma to być forma rekompensaty kosztów związanych nie tylko z zalesieniem lub zadrzewieniem, ale także zabezpieczenia takiego miejsca. Płatności są uzależnione od kilku zmiennych takich jak rodzaj gruntów, gatunki drzew, nachylenie terenu itd. Wg agencji, wysokość takiej pomocy zawiera się w przedziale od 8,3 tys. do 12,3 tys. złotych za 1 ha. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!