Dopłaty do nawozów. Na konta rolników wpłynęło prawie 1,5 mld zł. Kiedy przelewy?

Od 11 lipca trwa wypłata pomocy do zakupu nawozów mineralnych. Zgodnie z najnowszymi statystykami ARiMR na konta bankowe rolników do 22 lipca 2022 r. trafiło już 1,5 mld złotych. Pomoc otrzymało już przeszło 241 tys. beneficjentów. To jednak jeszcze nie wszystko!

Dopłaty do nawozów. Na konta rolników wpłynęło prawie 1,5 mld zł. Kiedy przelewy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 lipca 2022

Kiedy pieniądze z dopłaty na zakup nawozów mineralnych? 

Rolnicy, którzy dotąd nie otrzymali przelewu na konto w ramach dopłaty do zakupu nawozów mineralnych, muszą uzbroić się w trochę cierpliwości. Zgodnie z zapowiedziami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) pomoc będzie docierała do beneficjentów w lipcu oraz sierpniu 2022 roku. 

Skąd dopłaty na zakup nawozów mineralnych?

Lista beneficjentów pomocy finansowej na zakup nawozów jest już jednak zamknięta. Do 31 maja 2022 r. zainteresowani rolnicy mogli składać wnioski o takie wsparcie. Termin ten był nawet wydłużony z 15 maja o dwa kolejne tygodnie. Mowa o dopłatach do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe oraz wapno nawozowe zawierające magnez. 

Brak deklaracji CEEB w terminie. Czy będę musiał zapłacić karę?Brak deklaracji CEEB w terminie. Czy będę musiał zapłacić karę?Michał Górecki

Ilu rolników otrzyma dofinansowanie do nawozów mineralnych? 

Zgodnie ze statystykami opublikowanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w wyznaczonym czasie wpłynęło prawie 427 tysięcy wniosków. To na ich podstawie oszacowano maksymalną kwotę niezbędną do tego, by program pomocowy zrealizować. 

Już wiadomo, że na ten cel potrzebne jest łącznie 3,5 mld złotych. To o ok. 400 mln złotych mniej niż wynosiła pula środków zabezpieczonych na ten cel. Nie będzie więc stosowany czynnik korygujący, a to bardzo dobra wiadomość dla rolników.

Jak wysokie dopłaty do nawozów mineralnych?

Zgodnie z założeniami programu pomocy, wspomniane dofinansowanie ma być formą rekompensaty wyższych kosztów zakupu nawozów. Warunkiem jest to, by ich zakup odbył się między 1.09.2021 r. a 15.05.2022 r. i był odpowiednio udokumentowany. 

Kolejnym warunkiem uzyskania pomocy jest złożenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. 

Wysokość wsparcia jest wyliczana na podstawie dwustopniowego algorytmu, o którym pisaliśmy już w tym artykule

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!