Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym kontrahentem?
Windykacja należności to żmudny, stresujący proces. Aby znacząco zmniejszyć konieczność egzekwowania długu od nieterminowego płatnika, postaw na skuteczne działania prewencyjne. W artykule wyjaśnimy, jak się zabezpieczyć przed nawiązaniem współpracy z nieuczciwym kontrahentem, aby już nigdy nie musieć walczyć o własne pieniądze.
- Rafał Stępniewski
- /
- 22 lipca 2022
Problem nieterminowych płatności dotyka ponad 1/3 polskich firm. Jak wynika z badania Keralla Research zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, na pytanie, czy w ostatnich 6 miesiącach występowały klientów opóźniających rozliczenia za otrzymany towar lub usługi przez ponad 60 dni, w I kw. tego roku twierdząco odpowiedziało 33 proc. spośród 500 ankietowanych. Opóźnienia trwające kilkadziesiąt dni mogą skutecznie zaburzyć płynność finansową przedsiębiorstwa, narazić firmę na utratę wizerunku i zaległości podatkowe, a w szczególnych przypadkach nawet spowodować upadłość.
Przede wszystkim prewencja
Windykacja należności jest procesem żmudnym, stresującym, a często także kosztownym. Aby znacząco zmniejszyć ryzyko nawiązania współpracy z nieuczciwym płatniczo kontrahentem, postaw na prewencję. Dzięki nowoczesnym narzędziom, przemyślanym działaniom i konsekwencji, skutecznie zabezpieczysz swoją firmę przed zatorami płatniczymi. Oto skuteczne sposoby na sprawdzenie firmy.
1. Sprawdź firmę w ogólnodostępnych rejestrach
Jeśli Twój potencjalny kontrahent przekazał Ci dane rejestrowe firmy, sprawdź podmiot w ogólnodostępnych rejestrach:
- CEiDG dostarczy Ci informacji na temat przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych. Z rejestru dowiesz się m.in., czy firma jest oficjalnie zarejestrowana, czy jej dane zgadzają się z tymi, które otrzymałeś, czy aktualnie nie jest zawieszona lub wykreślona z rejestru;
- Zajrzyj do KRS, jeśli Twój potencjalny kontrahent prowadzi działalność w formie spółki prawa handlowego, np. spółki z o.o. Z rejestru KRS dowiesz się m.in.: kiedy wpisano spółkę do rejestru, jaki jest adres siedziby, kto zasiada w zarządzie i reprezentuje podmiot oraz jaką działalnością zajmuje się spółka;
- na białej liście podatników VAT. Biała lista podatników VAT to rejestr podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Jeśli danych Twojego kontrahenta nie będzie na białej liście, a Ty zapłacisz mu powyżej 15 tys. zł na inny rachunek, narazisz się na dotkliwe dla portfela konsekwencje podatkowe.
2. Sprawdź firmę w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor
Wiesz już, że firma figuruje w oficjalnych rejestrach, jej dane rejestrowe są tożsame z tymi, które Ci przekazał, a rachunek do wpłaty podatku VAT figuruje na białej liście? Czas na sprawdzenie, czy podmiot… nie ma długów wpisanych do rejestru dłużników BIG InfoMonitor. Nawiązanie współpracy z zadłużonym podmiotem już na starcie zwiększa ryzyko opóźnień w spłacie. Aby uniknąć takiego scenariusza, przed podpisaniem umowy wygeneruj z BIG Raport o Firmie. Dokument dostarczy Ci informacji, czy Twój potencjalny klient ma długi wpisane do rejestru dłużników. Jeśli tak właśnie będzie, możesz w odpowiednim momencie zrezygnować ze współpracy lub umieścić w umowie zapisy chroniące Twoje interesy. Aby wygenerować Raport o Firmie, wypełnij krótki formularz na stronie www.big.pl i poczekaj na kontakt doradcy BIG. Po ustaleniu warunków zaloguj się na swoje konto w systemie biznes.BIG.pl i pobierz dokument wpisując po prostu NIP kontrahenta w wyszukiwarkę.
3. Sięgnij po nowoczesne narzędzia wspierające działania prewencyjne
BIG InfoMonitor oferuje swoim klientom nie tylko możliwość generowania raportów, ale również skuteczne narzędzia chroniące przedsiębiorców przed nierzetelnymi płatnikami.
- Raport o konsumencie. Jako przedsiębiorca możesz sprawdzić w BIG InfoMonitor również osoby fizyczne. Możesz to zrobić, mając zgodę sprawdzanej osoby. Uczciwi konsumenci nie powinni mieć problemu z weryfikacją ich danych w BIG-u, zwłaszcza gdy zależy im na skorzystaniu z danej usługi.
- Monitorowanie kontrahentów. Monitorując swoich kontrahentów, dowiesz się, że dane któregoś z nich zostały wpisane do rejestru dłużników BIG. Musisz tylko dodać ich numery NIP do obserwowanych firm w systemie biznes BIG.pl. Dzięki temu możesz zareagować maksymalnie szybko i zwiększyć swoje szanse na odzyskanie należności.
- Pieczęć prewencyjna. Pieczęć prewencyjna to cyfrowa pieczątka umieszczana na fakturach i rachunkach. Dzięki niej poinformujesz swoich klientów, że współpracujesz z BIG-iem. W ten sposób wyślesz im jasny sygnał, że profesjonalnie podchodzisz do zarządzania należnościami. Ostrzeżesz także o konsekwencjach opóźnionych płatności.
Kompleksowe sprawdzenie firmy przed rozpoczęciem współpracy to przejaw odpowiedzialności i dojrzałego podejścia do biznesu. Dzięki kilku prostym ruchom znacząco zmniejszysz ryzyko nawiązania współpracy z niewypłacalnym kontrahentem. W ten sposób ochronisz swoją firmę przed utratą płynności finansowej, zadłużeniem oraz pogorszeniem wizerunku w oczach partnerów biznesowych, klientów i pracowników.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.