Rusza program Ciepłe Mieszkanie
Rusza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. Za jego realizację odpowiedziany jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozwoli on na dofinansowanie wymiany starych pieców w lokalach mieszkalnych znajdujących się budynkach wielorodzinnych.

- Michał Górecki
- /
- 22 lipca 2022
Program „Ciepłe Mieszkanie”.
Budżet programu „Ciepłe Mieszkanie” wynosi aż 1,4 mld złotych. Jest on adresowany do właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Będą oni mogli uzyskać dofinansowanie bezpośrednio w swoich gminach.
Wśród celów programu wymieniania jest poprawa jakości powietrza, a także redukcja emisji niebezpiecznych dla zdrowia i klimatu pyłów oraz gazów cieplarnianych. To kolejne działanie, którego celem jest eliminacja tzw. kopciuchów, czyli małoefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła starej generacji.
Przyjmuje się, że w ramach programu istnieje szansa na poprawienie efektywności energetycznej w aż 80 tysiącach lokali mieszkalnych, wchodzących w skład budynków wielorodzinnych.
Brak deklaracji CEEB w terminie. Czy będę musiał zapłacić karę?Michał Górecki
Ciepłe mieszkanie – jakie inwestycje
W ramach programu będzie można otrzymać dofinansowanie do zastosowania „kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie będzie także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia” - – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Co do zasady program kierowany jest do osób, które zamieszkują lokale w budynkach wielorodzinnych bez centralnego ogrzewania. Mowa zatem o przypadkach korzystania z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe.
Jakie dofinansowanie z programu „Ciepłe mieszkanie”
Przeciętna wysokość dotacji na jedno mieszkanie będzie zależna od tego jakie dochody osiąga beneficjent pomocy. Przyjmuje się, że będzie się zawierać w przedziale od 15 tys. złotych do 37,5 tys. zł. „Dystrybutorem środków w programie będą poszczególne gminy, które najlepiej znają lokalne potrzeby. To one od dziś mogą wnioskować do właściwych miejscowo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o środki potrzebne do realizacji programu na swoim terenie” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.