Gdzie można zrealizować receptę na medyczną marihuanę?

Recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona pacjentom zmagającym się z wieloma dolegliwościami i schorzeniami. Uprawnia do zakupienia medycznej marihuany i stanowi poświadczenie o możliwości jej legalnego stosowania w naszym kraju. Gdzie kupić marihuanę leczniczą, którą przepisze lekarz? Na co zwrócić uwagę przy realizacji e-recepty? 

Gdzie można zrealizować receptę na medyczną marihuanę?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 1 sierpnia 2022

Recepta na medyczną marihuanę – kto wystawi?

Choć marihuana owiana jest złą sławą i wielu osobom kojarzy się jedynie z nielegalnym w naszym kraju narkotykiem, może być również elementem terapii leczniczej. Medyczna marihuana dostępna jest w Polsce legalnie, a kupić i korzystać z niej mogą pacjenci, którzy w opinii lekarza kwalifikują się do terapii konopnej. Z marihuany medycznej korzystać mogą pacjenci z wieloma dolegliwościami, w tym szczególnie, jeśli leczenie konwencjonalne się u nich nie sprawdza lub ma zbyt dużo działań niepożądanych. O kwalifikacji do leczenia kannabinoidami decyduje każdorazowo indywidualnie lekarz, biorąc pod uwagę historię medyczną pacjenta i jego dotychczasowe leczenie.

Recepta na marihuanę może być wystawiona pacjentowi przez każdego lekarza posiadającego uprawnienia do recept typu RPW, z wyjątkiem lek. weterynarii. Marihuana lecznicza może być przepisana pacjentowi w razie potrzeby również w czasie konsultacji zdalnych, chociażby za pośrednictwem portalu Centrum Marihuany. Aby jednak e-recepta na medyczną marihuanę mogła być wystawiona pacjentowi, musi on pomyślnie przejść wcześniejszy proces kwalifikacji do terapii konopnej. E-recepta nie różni się od tej, którą otrzymuje się od lekarza stacjonarnie – podlega tym samym regulacjom i daje te same prawa do zakupu.

Gdzie kupić marihuanę leczniczą?

Gdy już pacjent otrzyma od lekarza swoją e-receptę na marihuanę leczniczą, może legalnie ją kupić oraz legalnie z niej korzystać, bez obaw o konsekwencje prawne. Gdzie kupić marihuanę, którą przepisze nam lekarz? Receptę można zrealizować na terenie całego kraju – wystarczy zgłosić się do apteki posiadającej zezwolenie na zamawianie leków należących do grupy I-N. Listę takich aptek można bez trudu znaleźć w sieci, podobnie jak informacje dotyczące dostępności produktów na stanie lub dane kontaktowe, by dostępność tą sprawdzić.

Warto wybierać oczywiście te apteki, które posiadają medyczną marihuanę na stanie, gdyż wówczas nie będzie konieczności oczekiwania na konopie. Niestety nie zawsze jest to możliwe, jednak brak leku na stanie nie oznacza, że apteka odmówi jego sprzedaży – ma ona obowiązek zamówienia potrzebnych medykamentów.

Marihuana lecznicza – jak zrealizować w aptece receptę?

Recepta na medyczną marihuanę może być zrealizowana w aptece dokładnie w taki sam sposób, jak realizuje się pozostałe e-recepty otrzymywane od lekarzy. Podstawą jest zatem kod czterocyfrowy e-recepty lub jej kod kreskowy, zależnie od preferencji pacjenta. Wybierając sposób realizacji z kodem czterocyfrowym, należy przygotować się na konieczność dodatkowego podania swojego numeru PESEL. Okazanie kodu kreskowego tego nie wymaga, ale trzeba wówczas mieć dostęp mobilny do e-recepty lub posiadać jej wydruk papierowy (np. wydrukowany wcześniej w domu).

Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i nieprzyjemności związanych z legalnym stosowaniem marihuany do celów medycznych, warto dopilnować pewnych kwestii. Przy sobie pacjent powinien mieć zaświadczenie o leczeniu konopnym. Dodatkowo dobrze posiadać przy sobie kopię wykupionej recepty imiennej, a także dowód zakupu suszu na fakturę imienną w aptece. Przechowywanie suszu w opakowaniu aptecznym również może okazać się dodatkowo pomocne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!