Jedziesz nad wodę? Uważaj na sinice! Gdzie sprawdzić stan kąpielisk

W ostatnich dniach plażowa pogoda nie odpuszcza. Niestety, plany wypadu nad wodę mogą popsuć sinice, które pojawiają się od czasu do czasu na kąpieliskach zarówno morskich jak i śródlądowych. Gdzie sprawdzić informacje dotyczące jakości wody w poszczególnych lokalizacjach? Podpowiadamy!

Jedziesz nad wodę? Uważaj na sinice! Gdzie sprawdzić stan kąpielisk
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 sierpnia 2022

Sinice na kąpielisku

W ostatnim czasie na temat czystości wód w rzekach mówi się bardzo dużo, z powodu katastrofy ekologicznej na Odrze. Warto jednak pamiętać, że ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są także pojawiające się co jakiś czas, szczególnie w upalne, bezdeszczowe i bezwietrzne dni zakwity sinic. 

W Polsce kilka kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli ma z tym problem. To odbija się nie tylko na zawiedzionych turystach, ale także przedsiębiorcach świadczących różnego rodzaju usługi, lub handlujących w letnich kurortach. O zakwicie sinic donoszą także służby sanitarne monitorujące morskie kąpieliska. W takim wypadku natychmiast na maszt wciągana jest czerwona flaga, a wejście do wody jest zagrożone. 

Czym są sinice? 

Według informacji zamieszczonych na stronach Serwisu Kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego sinice to cyjanobakterie, które są zaliczane do jednych z najstarszych organizmów żywych na naszej planecie. Co ciekawe, potrafią żyć w nawet ekstremalnych warunkach. Jeśli ich zagęszczenie nie jest duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych, np. produkują tlen. 

Niestety, gdy jest ich zbyt dużo, pojawia się zjawisko tzw. zakwitu sinicowego, który wpływa niekorzystnie zarówno na jakość jak i użyteczność zbiorników wodnych. Pojawia się wówczas charakterystyczny „kożuch” w różnych kolorach, często szaro-zielonym, brązowym, a nawet niebieskim, lub czerwonym.

Dlaczego sinice są niebezpieczne? 

Niestety część sinic tworzących zakwity produkuje toksyny, które niekorzystnie wpływają na zdrowie, a nawet życie ludzi i zwierząt. Z tego powodu trzeba unikać kontaktu z kożuchem sinicowym, a nawet wodą o zmienionej barwie oraz charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu. Pod żadnym pozorem taką wodą nie można poić żwierząt domowych. Nie wolno również stosować jej do podlewania warzyw. 

Odra umiera! Stanowisko Koalicji Czas na Odrę i apel do rządzącychOdra umiera! Stanowisko Koalicji Czas na Odrę i apel do rządzącychMonika Świetlińska

Objawy po kontakcie z sinicami

Osoby, które napiły się takiej wody lub pływały w warunkach zakwitu sinic, pojawiają się różne nieprzyjemne objawy. M.in. wysypka skórna, swędzenie oraz łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, a nawet bóle mięśni i stawów podobne do grypy.

Gdzie sprawdzić jakość wody w kąpielisku? 

Bieżący stan kąpielisk, zarówno morskich jak i śródlądowych można sprawdzić, wchodząc na stronę serwisu kąpieliskowego, prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!