Najdroższy lek na SMA będzie refundowany. Dla kogo?
Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się Zolgensma – najdroższy lek na SMA – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Według zapowiedzi resortu będą mogły z niego skorzystać dzieci do szóstego miesiąca życia.
- Martyna Kowalska
- /
- 22 sierpnia 2022
Czym jest SMA?
SMA to skrót od anglojęzycznej nazwy rdzeniowego zaniku mięśni (spinal muscular atrophy). Jest to stosunkowo rzadkie schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym.
Polega na degeneracji komórek nerwowych jąder przednich rdzenia kręgowego. Skutkiem jest postępujące upośledzenie mięśni szkieletowych. Ciężkie przypadki prowadzą do śmieci.
Refundacja leku na SMA
Na liście refundacyjnej od września 2022 roku ma znaleźć się około czterech tysięcy leków. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w tym zestawieniu znajdzie się także najdroższy lek na SMA – Zolgensma.
Cytowany w komunikacie resortu zdrowia Kacper Ruciński z Fundacji SMA, wymieniony lek można nazwać przełomowym, który „zmienia życie”. Ministerstwo wyjaśnia, że wprowadzenie tej technologii leczenia jest możliwe dzięki Funduszowi Medycznemu. Roczna refundacja Zolgensma ma wynieść około 300 mln złotych – informuje MZ.
Co o pacjencie wie lekarz rodzinny?Anna Malinowska
Finansowanie leczenia SMA
Od 2019 roku w naszym kraju leczenie rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) jest finansowane ze środków publicznych. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że Polska, jako pierwszy kraj w Europie wprowadził w tym zakresie powszechne badanie przesiewowe. Od kwietnia 2021 roku do lipca 2022 badaniu poddano blisko 282 tysięcy noworodków. Niestety, w 38 przypadkach diagnoza wykazała chorobę SMA.
Kolejne leki na SMA
Resort zdrowia zaznacza, że kolejnym lekiem stosowanym w przypadku SMA, który ma znaleźć się na wrześniowej liście refundacyjnej jest Evrysdi. W ocenie MZ tym samym nasz kraj stanie się jednym z liderów w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni.
„Dajemy dostęp do wszystkich trzech leków na SMA. To szansa dla nowonarodzonych dzieci na prawidłowy rozwój. Mamy znakomite wyniki w leczeniu 810 pacjentów” – powiedziała cytowana w komunikacie MZ kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK Wojskowego Uniwersytetu Medycznego, prof. Anna Kostera-Pruszczyk.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.