Gdzie można zaszczepić się przeciw grypie?

Od początku września można zaszczepić się przeciw grypie m.in. w POZ oraz aptekach. Warto pamiętać, że tego typu preparaty są dostępne wyłącznie na receptę. Kobiety w ciąży oraz osoby, które ukończyły 75 lat mogą otrzymać szczepionkę całkowicie bezpłatnie! W przypadku wszystkich pacjentów, niezależnie od wieku za samo podanie szczepionki płaci NFZ.

Gdzie można zaszczepić się przeciw grypie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 września 2022

Gdzie można zaszczepić się przeciw grypie

Lista punktów, w których można się zaszczepić,nie jest jeszcze ostateczna. Od 24 sierpnia 2022 roku wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) przyjmują wnioski zarówno od placówek medycznych jak również aptek, które chcą dołączyć do programu. 

Pełna i stale aktualizowana lista punktów szczepień znajduje się na tej stronie internetowej. Wystarczy kliknąć swoje województwo i wyszukać interesującą nas miejscowość. 

Kto może kwalifikować do szczepienia przeciwko grypie?

Jak się okazuje lista osób, które mogą kwalifikować do szczepienia, jest bardzo długa. Mogą to robić zgodnie z prawem: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, a także farmaceuta. W tych przypadkach mówimy jednak wyłącznie o pacjentach pełnoletnich. 

Kwalifikację przed szczepieniem dzieci może przeprowadzić wyłącznie lekarz.

Kto może podać szczepionkę przeciw grypie?

Szczepionkę przeciw grypie mogą podać przedstawiciele następujących zawodów medycznych: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz diagnosta laboratoryjny. 

Trzeba jednak pamiętać, że przedstawiciele wymienionych profesji muszą posiadać dokument, potwierdzający ukończenie kursu, bądź szkolenia w zakresie szczepień ochronnych. Ważna jest także co najmniej półroczna praktyka w wykonywaniu takich zabiegów. Zalicza się w to doświadczenie związane ze szczepieniami przeciw COVID-19

Szczepionki darmowe oraz ze zniżką

Na bezpłatne szczepienia przeciw grypie mogą liczyć kobiety w ciąży, a także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia. Wymienieni pacjenci otrzymają preparat bezpłatnie na podstawie wystawionej recepty, a także w zależności o szczepionki. 

Na częściową refundację preparatu mogą liczyć „pacjenci 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych, pacjenci powyżej 65 lat oraz dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.”

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba, która wystawia receptę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!