COVID-19: Jest decyzja MZ w sprawie czwartej dawki szczepień

Od 16 września 2022 roku będzie można się zaszczepić drugą dawką przypominającą (nazywaną potocznie czwartą) szczepionki przeciw COVID-19 w wariancie Omikron. Decyzję w tej sprawie podjął już Minister Zdrowia.

COVID-19: Jest decyzja MZ w sprawie czwartej dawki szczepień
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 września 2022

Dla kogo druga dawka przypominająca?

Oficjalny komunikat został przedstawiony w czasie czwartkowej (15.09) konferencji prasowej. 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że druga dawka przypominająca dotyczy osób, które wcześniej przyjęły podstawowy schemat oraz pierwszą dawkę przypominającą – tzw. booster. Zaszczepić będą mogły się osoby, które ukończyły 12. rok życia. Ministerstwo znacznie poszerza więc grupę osób, które są uprawnione do przyjęcia preparatu. 

Ile skierowań na czwartą dawkę?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory wystawiono 5 milionów skierowań na szczepienie drugim boosterem. Z takiej możliwości skorzystało dotąd 1,6 mln osób – wynika ze statystyk resortu. W tym przypadku mowa o pierwszej grupie osób, które mogły skorzystać ze szczepienia, czyli osobach które ukończyły 60. rok życia, oraz pacjentach mających problemy z obniżoną odpornością. 

COVID-19: Ministerstwo Zdrowia wystawia skierowania na czwartą dawkę. Dla kogo?COVID-19: Ministerstwo Zdrowia wystawia skierowania na czwartą dawkę. Dla kogo?Michał Górecki

Skierowania będą wystawione 16 września 2022 r.

Resort zapowiada, że 16 września 2022r. wystawi skierowania dla 5,8 mln osób. Mowa o wszystkich pacjentach powyżej 12. roku życia. To oznacza, że grupa uprawnionych do szczepienia będzie wynosiła prawie 11 mln osób. MZ liczy na 9 mln osób do zaszczepienia, bowiem część osób czekała na preparat, który był dedykowany wariantowi Omikron COVID-19. 

Szczepienie na Omikronowi

Jak podaje ministerstwo, szczepienie dawką numer 4 będzie odbywało się nową szczepionką, która jest ukierunkowana na mutację Omikron w wersji BA.1. Polska ma zagwarantowane we wrześniu dostawy 4 milionów preparatów. Mowa o 2 mln szczepionek firmy Pfizer oraz 2 miliony od Moderny. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!