Szczepienia przeciw grypie – teraz też w aptekach. Dla kogo darmowe?

Od września będzie można się zaszczepić przeciw grypie nie tylko w POZ, ale także w aptekach. Na bezpłatny preparat mogą jednak liczyć jedynie seniorzy powyżej 75 roku życia oraz kobiety w ciąży – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Szczepienia przeciw grypie – teraz też w aptekach. Dla kogo darmowe?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 sierpnia 2022

Duże zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie

Bezpłatana usługa, ale za sam preparat trzeba będzie zapłacić. Tak będą wyglądały szczepienia przeciw grypie w sezonie jesienno-zimowym 2022. Wyjątkiem będą kobiety w ciąży oraz seniorzy 75+ — te dwie grupy mogą liczyć na całkowicie bezpłatne szczepienie. Zgodnie z ustaleniami, będą się one odbywały w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz w aptekach. Resort zdrowia wykorzystuje więc doświadczenia zdobyte w okresie pandemii COVID-19.

Jak tłumaczy wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, obserwowane jest bardzo duże zainteresowanie. Państwo zabezpieczyło około dwóch milionów szczepionek. W ocenie resortu nie powinno ich zabraknąć. 

Częściowa refundacja szczepionki przeciw grypie

MZ obiecuje także ulgę dla osób powyżej 60 roku życia, które mają problem z obniżoną odpornością. Ci pacjenci mogą liczyć na refundację w wysokości 50% za preparat. 

Dostaniesz do lekarza receptę lub skierowanie na inne nazwisko? Przychodnia może zapłacić za to 10 tys. karyDostaniesz do lekarza receptę lub skierowanie na inne nazwisko? Przychodnia może zapłacić za to 10 tys. karyMonika Świetlińska


Czy szczepionek przeciw grypie może zabraknąć?

Zgodnie z informacją MZ Producenci zapewnili, że na razie zabezpieczyli ok. 2 mln szczepionek przeciw grypie. Apteki będą mogły i już je kupują. Producenci dodali także, że dostawy będą systematyczne i również w przypadku większego zainteresowania szczepionek na rynku na pewno nie zabraknie” – powiedział wiceminister Miłkowski.

Czy wzrośnie poziom zaszczepienia?

Resort zdrowia liczy, że bezpłatna usługa szczepienia w POZ i w aptekach może pomóc w zwiększeniu poziomu zaszczepienia. Ostatnio notowany poziom wynosił 7%. „Dzięki temu rozwiązaniu mamy nadzieję, że zdecydowanie wzrośnie” - oceniła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. W ocenie resortu, już teraz można mówić o wzroście zainteresowania szczepieniami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!