300 plus: Kiedy pieniądze będą na koncie?

Wystarczyły dwa tygodnie, by rodzice złożyli do ZUS ponad 1,2 mln wniosków o świadczenie „Dobry Start” nazywane potocznie „300 plus”. Wiadomo, że pierwsze przelewy na konta rodziców ruszą już 18 lipca 2022 r. 

300 plus: Kiedy pieniądze będą na koncie?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 lipca 2022

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Zgodnie z przepisami uprawnieni do otrzymania świadczenia „Dobry Start” na rok szkolny 2022/2023 mogą składać wnioski między 1 lipca a 30 listopada 2022 roku. Już w ubiegłym roku jedyną możliwością udziału w programie było wnioskowanie drogą elektroniczną. Dokładnie tak samo będzie obecnie. 

Wnioski o 300 plus można składać na trzy sposoby. Pierwszy to skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Z tej opcji może skorzystać każdy z wnioskodawców. 

Drugą ścieżką jest wykorzystanie w tym celu systemu bankowości elektronicznej. W tym przypadku mogą skorzystać jedynie rodzice dziecka. 

Trzecia możliwość, dla każdego z wnioskodawców to dopełnienie formalności przez portal „Empatia”, prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

To już ostatnie wakacje z bonem turystycznymTo już ostatnie wakacje z bonem turystycznymMartyna Kowalska

Popularność 300 plus

ZUS szacuje, że z programu Dobry Start, skorzysta w 2022 roku ponad 4,4 mln dzieci.  Od początku lipca do ZUS wpłynęło już przeszło 1,2 mln wniosków o to świadczenie.

Kiedy informacja o przyznaniu świadczenia?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych deklaruje, że na profile użytkowników Platformy Usług Elektronicznych już powinny trafiać pierwsze informacje o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu świadczenia. Wkrótce, podobnie informacje powinny trafić do kolejnych uprawnionych.

Za każdym razem, kiedy informacja jest już dostępna w PUE ZUS, automatycznie wysyłane jest powiadomienie na adres poczty elektronicznej wpisany przez wnioskodawcę podczas ubiegania się o świadczenie. 

Kiedy 300 plus trafi na konto? 

Według ZUS, świadczenie w wysokości 300 PLN powinno trafić na konto wnioskodawcy w ciągu pięciu dni, licząc od dnia przekazania informacji i przyznaniu wsparcia „Dobry Start”. 

Do kiedy ZUS ma czas na rozpatrzenie wniosku o 300 plus? 

Na rozpatrzenie wniosku o świadczenie Dobry Start, który został złożony do 31 sierpnia, ZUS ma czas do 30 września 2022 r.

Jeśli konieczne będzie wyjaśnienie danych zawartych we wniosku, na profilu klienta na PUE ZUS pojawi się wezwanie do uzupełnienia wniosku. Wnioskodawca otrzyma też powiadomienie sms na numer telefonu wskazany we wniosku” – informuje w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!