To już ostatnie wakacje z bonem turystycznym

Koniec roku szkolnego to idealny moment, by zaplanować letni wypoczynek, jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej. Dla kilkuset tysięcy osób to ostatnia okazja, aby skorzystać z bonu turystycznego, który został wprowadzony w czasach pandemii dla wsparcia rodzin oraz branży turystycznej.

To już ostatnie wakacje z bonem turystycznym
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 czerwca 2022

Ile bonów turystycznych nie zostało wykorzystanych?

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na prawie 4,3 mln uprawnionych osób, z możliwości jakie daje Polski Bon Turystyczny, nie skorzystano w 895 tysięcy przypadkach. 

Niestety, ważności tego bonusu nie można przeciągać w nieskończoność. Zgodnie z ustawą jego termin przydatności upływa 30 września 2022 r. Po tym terminie państwowa dopłata do wakacyjnego wypoczynku lub różnego rodzaju atrakcji po prostu przepadnie. 

Bon turystyczny – ile kosztuje państwo?

Wiadomo, że dotąd transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły 2,3 mld złotych. Najbardziej skorzystały na tym podmioty działające w województwie małopolskim gdzie trafiło z tej puli prawie pół miliarda złotych. Na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie (ponad 400 mln zł). 

Więcej osób skorzysta z bonów turystycznychWięcej osób skorzysta z bonów turystycznychMikołaj Frączak

Ile pieniędzy z bonu turystycznego?

Jak wyjaśnia ZUS bon turystyczny przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 r., na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik– grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu 3 miesięcy od narodzin dziecka”.

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewiduje, że na każde dziecko przysługuje wsparcie w wysokości 500 złotych. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością mówimy o dwóch bonach, czyli wsparciu w wysokości 1000 złotych. 

Jak skorzystać z bonu turystycznego

Bon turystyczny jest dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Aktywacja bonów nie jest zbyt skomplikowana. Każdy rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus, ma taki bon zapisany na swoim profilu PUE.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!