Więcej osób skorzysta z bonów turystycznych

Powiększyło się grono uprawnionych do skorzystania z bonu turystycznego. Dodatkowe fundusze na wakacyjny wyjazd trafią również do tych, którzy wniosek o 500 plus złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Warto sprawdzić, komu należy się dodatek.

Więcej osób skorzysta z bonów turystycznych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 czerwca 2022

Więcej osób skorzysta z bonu turystycznego

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych „rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o 500+ po 31 grudnia 2021 r., ale w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Dotyczy to dzieci urodzonych od października do grudnia ubiegłego roku”.

Przypomnijmy, Polski Bon Turystyczny do jednorazowe świadczenie wynoszące 500 złotych na każde dziecko, które można przeznaczyć np. na sfinansowanie wyjazdów wakacyjnych – hotele, bilety wstępu, turystykę zorganizowaną. W przypadku dzieci niepełnosprawnych oferowane jest dodatkowe świadczenie, dzięki czemu do wakacyjnego budżetu można doliczyć aż 1000 złotych. 

Sejm: bon turystyczny także na jednodniowe wycieczkiSejm: bon turystyczny także na jednodniowe wycieczkiMikołaj Frączak

Komu przysługuje bon turystyczny? 

Bon turystyczny mogą otrzymać rodzice, którzy mieli ustalone prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w dniu wejścia w życie przepisów o bonie czyli 18.07.2020 roku, a także jeśli nabyli takie prawo między 19.07.2020 r., a 31.12.2021 r.

Wniosek o 500+ w 2022 roku a bon turystyczny

ZUS poinformował właśnie, że niektórzy rodzice mogą skorzystać z tej rządowej pomocy nawet, jeśli złożyli wniosek o 500 plus po 31 grudnia 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwrócił bowiem uwagę, że każdy rodzic ma trzy miesiące, licząc od dnia urodzenia dziecka na złożenie takiego dokumentu. 

W tej sytuacji, jeśli np. dziecko urodziło się w grudniu 2021 roku, a jego rodzic wystąpił o 500 plus dopiero w lutym, bon turystyczny się należy!

Ile bonów turystycznych wykorzystali rodzice?

Do końca maja 2022 roku aktywowanych zostało ponad 3,4 mln bonów turystycznych. Z tego tytułu do firm w branżach związanych z turystyką napłynęło przeszło 2,2 mld złotych – wynika z danych podanych przez Polską Organizację Turystyczną. 

Jak skorzystać z bonu?

Bon można aktywować za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Rodzice, którzy dotąd nie skorzystali z tej możliwości, mają na to czas do 30 września 2022 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!