Kiedy wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei 2022?

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei zacznie obowiązywać w niedzielę, 12 czerwca, przypomina spółka PKP PLK oraz przewoźnicy. Zmiana ma związek m.in. z zakończonymi oraz planowanymi pracami inwestycyjnymi na infrastrukturze kolejowej. 

Kiedy wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei 2022?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 czerwca 2022

Korekta rozkładu jazdy. Co się zmieni?

Wprowadzana na polskie tory korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 12 czerwca do 3 września, czyli tradycyjnie zostanie zmodyfikowana wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Osoby, które regularnie podróżują koleją, powinny zwrócić uwagę na godziny przyjazdów i odjazdów pociągów, bowiem wiele z nich zostanie zmieniona. 

Tegoroczna wakacyjna korekta rozkładu jazdy ma wiele pozytywów. Wracają m.in. pociągi łączące Wrocław ze Świdnicą przez Sobótkę. Ciekawie zapowiada się oferta połączeń między stacją Czerwieńsk (lubuskie) z miastem Guben w Niemczech. 

W porównaniu z zeszłorocznymi wakacjami, na 40 nowych i zmodernizowanych stacjach i przystankach podróżni mają dodatkowy i wygodniejszy dostęp do kolei. Komfort podróżowania – szczególnie dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zwiększyły odpowiednio przygotowane perony wyposażone w pochylnie lub windy” – informuje zarządca infrastruktury kolejowej w Polsce, spółka PKP PLK.

Inwestycje na kolei a rozkład jazdy

Wakacyjny rozkład jazdy ma to do siebie, że powstaje on z uwzględnieniem wakacyjnych ofert przewoźników. W większości przypadków jednak, zmiany godzin oraz tras kursowania pociągów mają związek z trwającymi inwestycjami. Chodzi o optymalne wykorzystanie infrastruktury z uwzględnieniem prac, które wiążą się np. ze zmniejszeniem prędkości przejazdów pociągów lub zamknięciem remontowanych odcinków. 

1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 roku1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 rokuMichał Górecki

Gdzie szukać informacji o zmianie rozkładu jazdy?

Informacje związane z nowym rozkładem jazdy pociągów można uzyskać m.in. w aplikacjach firmowanych przez przewoźników, a także na stronie internetowej www.portalpasazera.pl.

Na stacjach i przystankach już można spotkać plakaty ze zmodyfikowanym rozkładem jazdy. Ponadto 12 i 13 czerwca br. na dworcach w największych miastach Polski, informatorzy mobilni pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży” – zapowiadają w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!