Prędkość maksymalna na autostradach i drogach ekspresowych

Autostrady w Polsce nie są torami doświadczalnymi, na których można sprawdzić maksymalną prędkość pojazdu. Niestety często zapominają o tym kierowcy. Łamanie przepisów kończy się więc często wysokimi mandatami, a w skrajnych sytuacjach tragicznymi w skutkach wypadkami. Jakie obowiązują limity prędkości na autostradach i drogach ekspresowych? Przypominamy.

Prędkość maksymalna na autostradach i drogach ekspresowych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 czerwca 2022

Limity prędkości na autostradach i drogach ekspresowych dla pojazdów do 3,5 t

Ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza limity prędkości, z jakimi można maksymalnie podróżować na autostradach i drogach krajowych. W przypadku samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych, których masa nie przekracza 3,5 tony jest to 

140 km/h w przypadku autostrad

120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej

100 km/h na drodze ekspresowej jednojezdniowej.

PE zdecydował – koniec samochodów spalinowych w 2035 rokuPE zdecydował – koniec samochodów spalinowych w 2035 rokuMichał Górecki

Limity prędkości na autostradach i drogach ekspresowych dla pojazdów powyżej 3,5 t

W przypadku samochodów, których masa przekracza 3,5 t maksymalna prędkość zarówno na autostradzie jak i drodze ekspresowej wynosi 80 km/h.

W przypadku autobusów, które spełniają dodatkowe warunki wynikające z rozporządzenia o warunkach technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia limit ten został podniesiony do 100 km/h. 

Dodatkowe ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Limity, o których napisaliśmy nie dotyczą jednak wszystkich odcinków dróg. Zgodnie z prawem zarządca danej trasy może wprowadzić na konkretnym odcinku autostrady lub drogi ekspresowej dodatkowe limity prędkości. Mogą być one wprowadzane w formie tradycyjnych znaków drogowych, a także tablic świetlnych i pryzmatycznych. 

Pamietajmy, że wbrew obiegowej opinii, tego typu oznakowanie nie jest jedynie sugestią, ale faktycznie obowiązującym ograniczeniem. Przyczyna dodatkowych ograniczeń może wynikać np. z uwarunkowań technicznych trasy. W grudniu 2010 r. zwiększono dopuszczalne limity prędkości bez dostosowania do nich funkcjonujących, czy budowanych właśnie odcinków dróg, które były projektowane dla obowiązujących poprzednio limitów” – tłumaczy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!