PE zdecydował – koniec samochodów spalinowych w 2035 roku

Środowe głosowanie w Parlamencie Europejskim to zapowiedź rewolucji na rynku motoryzacyjnym. Posłowie poparli bowiem propozycję KE, która oznacza pożegnanie samochodów spalinowych po 2035 roku.

PE zdecydował – koniec samochodów spalinowych w 2035 roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 czerwca 2022

Od kiedy zakaz sprzedaży aut spalinowych?

Kilka dni temu w Dzienniku Prawnym zapowiedzieliśmy głosowanie w Europarlamencie, które miało przesądzić o końcu przeszło 130-letniej historii samochodów spalinowych na Starym Kontynencie. Zgodnie z przypuszczeniami ekspertów, deputowani PE opowiedzieli się za radykalnym ruchem w ramach polityki klimatycznej, czyli pożegnaniem z samochodami emitującymi zanieczyszczenia np. benzynowych czy diesli. 

Zgodnie z tą decyzją od 2035 roku możemy już nie kupić pojazdów z tradycyjnym napędem. Na rynku powinny być dostępne wyłącznie „elektryki”. Nie wiadomo jak rozwiną się w kolejnych latach technologie wodorowe. 

Od kiedy zakaz aut spalinowych w UE? Przesądzi jedno głosowanieOd kiedy zakaz aut spalinowych w UE? Przesądzi jedno głosowanieMichał Górecki


Czy decyzja Parlamentu Europejskiego ws. silników spalinowych jest ostateczna?

Pożegnanie z autami na paliwa płynne, czyli emitujących CO2 jest właściwie pewne. Teraz w szczegółach będzie przedmiotem negocjacji Brukseli z państwami członkowskimi. W Parlamencie Europejskim w tej sprawie trudno mówić o jednomyślności. Za radykalnym obniżeniem emisji dwutlenku węgla przez nowe samochody głosowało 339 deputowanych. 249 było przeciw takiem rozwiązaniu. 24 posłów zdecydowało wstrzymać się od głosu. 

Dlaczego Europa chce wyłącznie aut bezemisyjnych?

Europa dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy obecnego stulecia. Aby ten cel zrealizować, konieczna jest redukcja emisji w transporcie. W tym sektorze trend wzrostowy notowany jest od lat 90-tych w całej Unii Europejskiej. 

W ocenie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Ustanowienie celu 100% redukcji emisji da jasny sygnał rynkowi motoryzacyjnemu i przyczyni się do szybszego zwiększenia podaży samochodów elektrycznych oraz zmniejszenia ich ceny” – czytamy w prognozie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!