Od kiedy zakaz aut spalinowych w UE? Przesądzi jedno głosowanie

To będzie historyczne głosowanie. 8 czerwca Parlament Europejski ma zdecydować, czy od 2035 roku sprzedawane będą wyłącznie zeroemisyjne samochody. To może oznaczać koniec ponad 130-letniej historii samochodów spalinowych na Starym Kontynencie.

Od kiedy zakaz aut spalinowych w UE? Przesądzi jedno głosowanie
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 czerwca 2022

O co chodzi z wycofaniem samochodów spalinowych?

Z punktu widzenia formalnego, Parlament Europejski nie będzie głosował nad zakazem produkcji aut spalinowych, chociaż… na jedno wyjdzie. Interesujący nas punkt obrad europosłów dokładnie dotyczy „stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych”.

W praktyce, jeśli europarlamentarzyści podejmą w większości to wyzwanie, okaże się, że po 2035 roku decydując się na zakup nowego samochodu, nie będziemy mieli wyboru między dieslem, benzyną i hybrydą. Jedyną możliwością będzie nabycie samochodu elektrycznego, czyli całkowicie zeroemisyjnego. 

Kupujemy coraz starsze samochody. Średnią zawyżają osobówkiKupujemy coraz starsze samochody. Średnią zawyżają osobówkiMichał Górecki

Czy UE musi całkowicie rezygnować z samochodów spalinowych

Pojawia się oczywiście pytanie, czy tak radykalny ruch jest obecnie potrzebny. Tym bardziej, że większość świata na dłużej zostanie przy benzynie i ropie. Unia Europejska ewidentnie chce być liderem zmian na rzecz klimatu. Chociaż, trzeba tutaj dodać, że na stole brukselskich polityków są również inne rozwiązania. 

Alternatywą jest obniżenie celu do 90%, choć jak ostrzega branża, takie rozwiązanie wprowadziłoby chaos. Z tego względu, na korytarzach europarlamentu słychać raczej opinię – „albo zdecydowany ruch, albo nic”.

Czy elektromobilność się opłaci Polsce?

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przekonuje, że odejście od silników spalinowych będzie bardzo korzystnym ruchem dla gospodarki nad Wisłą. Prawie 3% wartości całego polskiego eksportu stanowią akumulatory litowo-jonowe. To największy produkt eksportowy branży motoryzacyjnej — wartość zagranicznej sprzedaży w 2021 roku osiągnęła 6,6 mld euro. 100% dekarbonizacja wzmocni ten trend. Dla porównania, na eksporcie samochodów w 2021 roku Polska gospodarka zyskała ok. 5 mld euro” – czytamy w opinii PSPA. 

Kiedy znikną samochody z silnikami spalinowymi?

Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet jeśli przełomowa decyzja UE wejdzie w życie w 2035 roku, nie oznaczać to będzie, że z dnia na dzień będzie trzeba złomować samochody spalinowe. Po prostu, zakup nowego samochodu na benzynę lub olej napędowy nie będzie możliwy.

Można się zatem spodziewać, że auta z tradycyjnym napędem, będą jeszcze spotykane na europejskich drogach nawet w latach 40-tych XXI wieku. Nie wiadomo jednak jak za 13 lat będzie wyglądał rynek paliw płynnych. Tu decydujące mogą okazać się ceny ropy oraz gotowych paliw. Jeśli będą bardzo wysokie, problem z wprowadzeniem elektromobilności może rozwiązać się sam. 

AKTUALIZACJA: PE ZDECYDOWAŁ O KOŃCU AUT SPALINOWYCH OD 2035 ROKU

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.