Duża aktualizacja mObywatela - czerwiec 2022

Rządowa aplikacja stanowiąca wirtualny portfel na cyfrowe dokumenty doczekała się dużej aktualizacji. Nie jest to, co prawda, zapowiadana wersja 2.0, która wprowadzi m.in. płatności, jednak warto zapoznać się ze zmianami, które powinny ułatwić funkcjonowanie, nie tylko w internetowej przestrzeni.

Duża aktualizacja mObywatela - czerwiec 2022
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 czerwca 2022

mObywatel po aktualizacji

W czerwcu 2022 roku w sklepach Google Play oraz AppStore pojawiła się zaktualizowana wersja mObywatela. Zaprezentowane właśnie zmiany może nie są rewolucyjne, jednak sprawiają, że korzystanie z firmowanej przez rząd aplikacji jest łatwiejsze i bardziej praktyczne. 

Deweloperzy mObywatela wprowadzili m.in. zmiany ułatwiające zarządzanie aplikacją. Wprowadzono np. jedną nawigację dla kilku dokumentów, która ułatwia dostęp do ustawień, regulaminów, czy historii najważniejszych czynności. Dodatkowo pojawia się informacja o wydanych certyfikatach. Praktyczną nowością jest skrzynka powiadomień. Na razie będą do niej wpływały informacje o ważności dokumentów elektronicznych. Z czasem jednak, będzie ona praktycznym rozwiązaniem ułatwiającym korespondencję ws. prowadzonych spraw urzędowych.

Będzie nowy mObywatel. Dojdą płatności!Będzie nowy mObywatel. Dojdą płatności!Anna Malinowska

Czy używanie mObywatela jest łatwe?

Sukces mObywatela, z którego dziś korzysta prawie osiem milionów Polaków, wynika m.in. z prostoty działania. W tym zakresie jednak zrobiono jednak kolejny krok. Zgodnie z sugestiami samych użytkowników przebudowano sekcję pomocy technicznej oraz dodano linki do najczęściej pojawiających się pytań.

Ułatwienia dla kierowców w mObywatelu

Jedną z ulubionych funkcji wśród właścicieli samochodów zarejestrowanych w Polsce jest mPojazd, który wzbogacono o dodatkowe przyciski, przyspieszające aktualizację dokumentu. Przydają się np. w sytuacji, w której minie termin ważności badania technicznego lub obowiązkowej polisy OC. W takim wypadku, szybko odświeżymy dane wyświetlane na temat posiadanego auta czy motocykla. 

Certyfikat COVID-owy jeszcze może się przydać

Mogłoby się wydawać, że projekt pt. „Unijnych Certyfikat COVID-19” umarł śmiercią naturalną wraz z poprawą sytuacji pandemicznej. Są jednak sytuacje, szczególnie podczas wyjazdów zagranicznych, kiedy UCC może nam się jeszcze przydać (!). Od teraz rodzice w swojej aplikacji będą mieli dostęp do certyfikatów wydanych na ich dzieci, co z pewnością usprawni wakacyjną logistykę. 

Jak skorzystać z nowej wersji mObywatela?

Aby skorzystać z nowych rozwiązań w rządowej aplikacji, wystarczy wejść do wirtualnego sklepu Google Play lub AppStore, wyszukać nazwę programu i kliknąć opcję „aktualizacja”. W ten sposób w kilkanaście sekund ściągnięta zostanie najnowsza wersja cyfrowego portfela na dokumenty. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!