UE: Port USB-C w każdym urządzeniu. W iPhonach również?
Coraz powszechniejszy port USB-C ma być obowiązkowym rozwiązaniem w każdym urządzeniu, które trzeba regularnie ładować energią elektryczną. Porozumienie w tej sprawie ogłosiła działająca przy europarlamencie IMCO, czyli komisja zajmującą się rynkiem wewnętrznym oraz ochroną konsumentów.

- Anna Malinowska
- /
- 8 czerwca 2022
Czy USB-C będzie w każdym urządzeniu?
Próby standaryzacji portu ładowania oraz samych ładowarek ciągną się od lat. W pierwszej dekadzie XXI wieku nawet ci sami producenci często modyfikowali sposoby ładowania swoich urządzeń na wiele sposobów. Ładowarki z cienką i grubą wtyczką w Nokiach, próby implementacji standardu mini USB, przeróżne porty w telefonach, nawigacjach czy laptopach to tylko niektóre przykłady ówczesnego chaosu. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze próby standaryzowania sposobu ładowania urządzeń elektronicznych. Trzeba przyznać, że około 2010 roku sprawa wydawała się niemal niemożliwa do rozwiązania i rozbijała się o oświadczenia przeróżnych producentów zachwalających swoje sposoby ładowania akumulatorów w urządzeniach.
Około 2014 roku zaczęto mówić o tym, że dość wygodny standard USB-C może być rozwiązaniem na który czeka branża. Rzecz jasna, nie każdy się z tym zgadzał. Niemniej, kolejni producenci dość szybko przerzucali się właśnie na to rozwiązanie, porzucając nieco starszego brata – micro USB.
Co to jest Vo5G? Ta technologia kiedyś będzie dotyczyła każdego z nasAnna Malinowska
Porozumienie ws. ładowarek w UE
Wiele wskazuje na to, że Bruksela nareszcie zrobi porządek z pewną samowolką na tym rynku. Coraz popularniejszy port i wtyczka USB-C ma szansę stać się europejskim standardem, który sprawi, że nerwowe poszukiwanie ładowarki do telefonu czy laptopa będzie prostsze niż kiedykolwiek dotąd.
Zastosowanie USB-C
Zgodnie z unijną propozycją, standard USB-C stosowany będzie obligatoryjnie nie tylko w smartfonach, czy laptopach, ale także w aparatach fotograficznych, słuchawkach bezprzewodowych, mobilnych głośnikach, nawigacjach, tabletach i wielu innych urządzeniach, które można naładować.
Taka polityka wpisuje się unijną strategię odseparowania sprzedaży urządzeń od ładowarek, co wdrożyło już wielu producentów. W opinii urzędników unijnych żywotność ładowarek często jest dłuższa niż samych urządzeń. W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko zrobić porządki „z kablami” w naszym domu, ale także przysłużyć się do większej dbałości o środowisko naturalne poprzez redukcję elektrośmieci.
W ten sposób należy się spodziewać, że prędzej czy później złącze USB-C pojawi się także w nowych iPhonach, które do tej pory używają portu Lightning.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.