30 lat telefonii komórkowej w Polsce. W sobotę ważna rocznica

W sobotę 18 czerwca 2022 roku mija 30 lat od momentu uruchomienia w Polsce pierwszej sieci telefonii mobilnej, działającej pod nazwą Centertel. Była to analogowa sieć uruchomiona przy udziale kapitału polskiego, amerykańskiego i francuskiego.

30 lat telefonii komórkowej w Polsce. W sobotę ważna rocznica
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 czerwca 2022

Pierwsza sieć komórkowa w Polsce

Równo 30 lat temu, 18.06.1992 roku uruchomiono pierwszą sieć telefonii komórkowej w Polsce. Jak powiedział w rozmowie z Dziennikiem Prawnym ekspert łączności radiowej oraz entuzjasta technologii mobilnych Mateusz Sośnicki, pierwsza sieć nie działała w znanym od 1996 roku systemie GSM, ale dość archaicznym z dzisiejszego punktu widzenia NMT450i. Pierwsze telefony komórkowe przypominały bardziej aparaty stacjonarne, niż telefony mobilne. W związku z tym iż sieć była analogowa — rozmowy nie były w jakikolwiek sposób szyfrowane i można było je dość łatwo podsłuchać. Mimo tego, do 2001 roku cieszyła się ogromną popularnością” – ocenił. 

Jak długo działały w Polsce analogowe sieci komórkowe?

Usługi w pierwszej sieci telefonii komórkowej były bardzo drogie. Dość powiedzieć, że sam sprzęt nie należał do budżetowych rozwiązań. Popularne wówczas telefony można było kupić za równowartość nowego fiata 126p. Wszystkie numery w sieci Centertel zaczynały się od prefiksu 0-90. 

Przełomowym momentem było uruchomienie w 1996 roku w Polsce pierwszych sieci cyfrowych GSM, czyli drugiej generacji – były to Plus GSM oraz Era GSM (obecnie T-Mobile.pl). Nowocześniejsze rozwiązania powoli wypierały stary system, a analogowa telefonia zaczęła odchodzić do historii.  „Od 2001 roku nie sprzedawano już nowych aktywacji. Ostatni abonenci zostali od niej odłączeni dopiero w latach 2010-2013. Byli to głównie rybacy, którzy tłumaczyli, że to jedyny sposób na zachowanie łączności na kutrach” – wspomina Mateusz Sośnicki.

UE: Port USB-C w każdym urządzeniu. W iPhonach również?UE: Port USB-C w każdym urządzeniu. W iPhonach również?Anna Malinowska

Do kogo należała sieć Centertel?

Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. została zarejestrowana jako spółka pod koniec 1991 roku, około sześciu miesięcy przed startem działającej sieci. Udziałowcami w tym przedsięwzięciu były: Telekomunikacja Polska S.A. (TP SA) — 51%, Ameritech — 24,5% oraz France Télécom – 24,5%. W 1998 roku powstała sieć Idea Centertel działająca już w paśmie GSM, która później sprzedawał usługi pod marką Idea – obecnie Orange Polska. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!