fb

30 lat telefonii komórkowej w Polsce. W sobotę ważna rocznica

W sobotę 18 czerwca 2022 roku mija 30 lat od momentu uruchomienia w Polsce pierwszej sieci telefonii mobilnej, działającej pod nazwą Centertel. Była to analogowa sieć uruchomiona przy udziale kapitału polskiego, amerykańskiego i francuskiego.

30 lat telefonii komórkowej w Polsce. W sobotę ważna rocznica
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 czerwca 2022

Pierwsza sieć komórkowa w Polsce

Równo 30 lat temu, 18.06.1992 roku uruchomiono pierwszą sieć telefonii komórkowej w Polsce. Jak powiedział w rozmowie z Dziennikiem Prawnym ekspert łączności radiowej oraz entuzjasta technologii mobilnych Mateusz Sośnicki, pierwsza sieć nie działała w znanym od 1996 roku systemie GSM, ale dość archaicznym z dzisiejszego punktu widzenia NMT450i. Pierwsze telefony komórkowe przypominały bardziej aparaty stacjonarne, niż telefony mobilne. W związku z tym iż sieć była analogowa — rozmowy nie były w jakikolwiek sposób szyfrowane i można było je dość łatwo podsłuchać. Mimo tego, do 2001 roku cieszyła się ogromną popularnością” – ocenił. 

Jak długo działały w Polsce analogowe sieci komórkowe?

Usługi w pierwszej sieci telefonii komórkowej były bardzo drogie. Dość powiedzieć, że sam sprzęt nie należał do budżetowych rozwiązań. Popularne wówczas telefony można było kupić za równowartość nowego fiata 126p. Wszystkie numery w sieci Centertel zaczynały się od prefiksu 0-90. 

Przełomowym momentem było uruchomienie w 1996 roku w Polsce pierwszych sieci cyfrowych GSM, czyli drugiej generacji – były to Plus GSM oraz Era GSM (obecnie T-Mobile.pl). Nowocześniejsze rozwiązania powoli wypierały stary system, a analogowa telefonia zaczęła odchodzić do historii.  „Od 2001 roku nie sprzedawano już nowych aktywacji. Ostatni abonenci zostali od niej odłączeni dopiero w latach 2010-2013. Byli to głównie rybacy, którzy tłumaczyli, że to jedyny sposób na zachowanie łączności na kutrach” – wspomina Mateusz Sośnicki.

UE: Port USB-C w każdym urządzeniu. W iPhonach również?UE: Port USB-C w każdym urządzeniu. W iPhonach również?Anna Malinowska

Do kogo należała sieć Centertel?

Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. została zarejestrowana jako spółka pod koniec 1991 roku, około sześciu miesięcy przed startem działającej sieci. Udziałowcami w tym przedsięwzięciu były: Telekomunikacja Polska S.A. (TP SA) — 51%, Ameritech — 24,5% oraz France Télécom – 24,5%. W 1998 roku powstała sieć Idea Centertel działająca już w paśmie GSM, która później sprzedawał usługi pod marką Idea – obecnie Orange Polska. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!