Uzależnienie od smartfonu i internetu – wakacje to szczególnie niebezpieczny czas

Wakacje, to szczególnie niebezpieczny czas, w którym dzieci i młodzież najczęściej i najszybciej popadają w uzależnienie od internetu oraz cyfrowych urządzeń takich jak smartfon czy tablet – alarmują psychologowie. Specjaliści apelują o organizowanie czasu młodym ludziom, a w przypadku dzieci, monitorowanie ich aktywności w cyfrowym świecie.

Uzależnienie od smartfonu i internetu – wakacje to szczególnie niebezpieczny czas
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 czerwca 2022

Wakacyjne uzależnienie od smartfonu

Uzależnienie od smartfonu oraz treści przesyłanych za pomocą internetu, oraz gier, może się nasilić w okresie wakacji – twierdzą psychologowie. W ich opinii, nadmiar wolnego czasu, oraz brak obowiązków szkolnych, często prowadzi do wielogodzinnego przebywania w wirtualnym świecie i uzależnienia od cyfrowych rozwiązań. W takich sytuacjach wrześniowy powrót do szkolnej rutyny może być bardzo trudny, a konsekwencje zaniedbań w tym zakresie mogą być odczuwalne w dłuższej perspektywie czasowej.

Jak przeciwdziałać uzależnieniu od internetu

Zdaniem pedagogów i psychologów najlepszym rozwiązaniem jest zagospodarowanie czasu młodych ludzi tak, by spędzali przed ekranem jak najmniej czasu. Dobrym pomysłem są zajęcia sportowe na świeżym powietrzu lub treningi w halach sportowych lub na basenie. Innym rozwiązaniem są wyjazdy na obozy lub kolonie. Warto jednak pamiętać, by zapytać organizatora, jakie zajęcia są realizowane w ich czasie, i czy regulamin ogranicza w jakikolwiek sposób wielogodzinne siedzenie przed komórką. 

W wielu miastach organizowane są np. zajęcia w ośrodkach kultury czy bibliotekach, w trakcie których dzieci spędzają czas offline np. na zajęciach plastycznych, fotograficznych, literackich lub kółkach zainteresowań.

30 lat telefonii komórkowej w Polsce. W sobotę ważna rocznica30 lat telefonii komórkowej w Polsce. W sobotę ważna rocznicaAnna Malinowska

Jak monitorować używanie telefonu przez dziecko?

Jest wiele sposobów pozwalających na monitorowanie aktywności naszej pociechy podczas użytkowania telefonu, czy tabletu. Przykładem może być aplikacja Google Family Link, ale nie jest to jedyny taki produkt na rynku. Dzięki nim dowiemy się, ile minut nasze dziecko spędziło w internecie, a ile podczas gier lub użytkowania innych aplikacji. Dodatkowo pozwalają one na lokalizację pociechy w terenie za pomocą systemu GPS. Ponadto istnieje możliwość nałożenia ograniczeń czasowych w korzystaniu z urządzenia oraz blokady niektórych aplikacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dziecko

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!