Polska przeciwna zakazowi produkcji samochodów spalinowych od 2035 r.
Rzecznik rządu potwierdził w czasie wtorkowej konferencji prasowej, że Polska sprzeciwia się unijnemu zakazowi produkcji samochodów spalinowych po 2035 roku. Wiele wskazuje na to, że w tej materii Polska nie będzie jedynym krajem w UE!
- Anna Malinowska
- /
- 28 czerwca 2022
Polska nie chce żegnać się z autami spalinowymi
Polska pojedzie pod prąd unijnych planów związanych z zakazem produkcji i sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 roku – wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów potwierdził, że Polska wraz z Czechami jest gotowa do budowania koalicji państw, które sprzeciwią się tej inicjatywie.
Samochody spalinowe na dłużej?
Piotr Müller ocenił, że w obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych, jest za wcześnie na tego typu decyzje związane z odejściem od aut spalinowych. Jego zdaniem, taka decyzja „może odbić się na konsumentach, którzy będą ponosić większe wydatki związane z transportem” – powiedział.
PE zdecydował – koniec samochodów spalinowych w 2035 rokuMichał Górecki
UE chce wyłącznie aut bezemisyjnych po 2035 roku
Przypomnijmy, 8 czerwca 2022 roku Parlament Europejski opowiedział się za zakończeniem ponad 130-letniej historii samochodów spalinowych po 2035 roku.Za radykalnym obniżeniem emisji dwutlenku węgla przez nowe samochody głosowało 339 deputowanych. 249 było przeciw takiem rozwiązaniu. 24 posłów zdecydowało wstrzymać się od głosu.
Decyzja wpisuje się w ambicje UE, według których wspólnota ma przejść na transport bezemisyjny w związku z walką ze zmianami klimatycznymi. To oznacza, że za 13 lat, będzie można kupować wyłącznie samochody elektryczne oraz wodorowe, o ile ta druga technologia zostanie do tego czasu rozwinięta i upowszechniona.
W ocenie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych „Ustanowienie celu 100% redukcji emisji da jasny sygnał rynkowi motoryzacyjnemu i przyczyni się do szybszego zwiększenia podaży samochodów elektrycznych oraz zmniejszenia ich ceny” – czytamy w prognozie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.