fb

Co to jest Vo5G? Ta technologia kiedyś będzie dotyczyła każdego z nas

Obecnie większość połączeń głosowych obsługiwana jest przez technologię Voice Over LTE (VoLTE), czyli możliwość przesyłania tradycyjnych połączeń telefonicznych przez mobilną sieć czwartej generacji. Już niebawem codziennością będzie zupełnie nowe rozwiązanie Voice Over 5G (Vo5G). Co się zmieni?

Co to jest Vo5G? Ta technologia kiedyś będzie dotyczyła każdego z nas
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 czerwca 2022

Nowa jakość połączeń głosowych

Nowoczesna sieć 5G, która bardzo powoli implementowana jest w Polsce do przesyłu danych, jeszcze w tej dekadzie stanie się „nośnikiem” połączeń głosowych. Twórcy technologii zachwalają idealnie czystym brzmieniem oraz brakiem jakichkolwiek zniekształceń czy zakłóceń.

Jak podaje branżowy portal Telepolis.pl niedawno pierwsza sieć na świecie wprowadziła Vo5G jako usługę komercyjną. Mowa o bliskowschodnim operatorze Zain, który działa w kilku krajach m.in. Arabii Saudyjskiej, Iraku oraz Kuwejcie. Wiadomo, że konsumenci w ostatnim z wymienionych państw będą mieli dostęp do Vo5G na obszarze całego, dodajmy niewielkiego powierzchniowo kraju. 

Telekomunikacja: Nie 5G a VoLTE największym przełomem 2021 roku?Telekomunikacja: Nie 5G a VoLTE największym przełomem 2021 roku?Anna Malinowska

Vo5G w Polsce

Wiadomo również, że testy tej technologii przeprowadzane są na całym świecie. Także w Polsce. Według informacji Telepolis.pl w przypadku naszego kraju jest to operator T-Mobile Polska. Trudno jednak prognozować, kiedy Vo5G zagości nad Wisłą na zasadach komercyjnych. Można się spodziewać, że nastąpi to jeszcze w tej połowie dekady. 

Vo5G nie dla każdego telefonu

Jak jednak pokazują bliskowschodnie doświadczenia, technologia ta ma jedno poważne ograniczenie. Dziś niewiele telefonów, nawet tych obsługujących standard 5G, jest w stanie realizować połączenia głosowe w wariancie Vo5G. 

W przypadku sieci Zain dostęp do nowej technologii mają wyłącznie właściciele smartfonów z rodziny Samsung Galaxy S22. Jest jednak również i dobra wiadomość. Kolejni producenci już zapowiadają nowe modele, które na pokładzie będą miały już Vo5G. Wszystko wskazuje więc na to, że zanim standard pojawi się w ofercie polskich telekomów, portfolio telefonów aktywnych w nowej sieci będzie zdecydowanie większe. 

T-Mobile bez sentymentów. Trzy powiaty wkrótce bez 3GT-Mobile bez sentymentów. Trzy powiaty wkrótce bez 3GMartyna Kowalska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!