Skarbówka i celnicy będą prześwietlać białoruskie wagony rentgenem. Urządzenie za ponad 20 mln zł

Na przejściu granicznym w Siemianówce zainstalowano nowoczesny skaner RTG do prześwietlania pociągów wjeżdżających do Polski z Białorusi. Według Krajowej Administracji Skarbowej to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w UE. 

Skarbówka i celnicy będą prześwietlać białoruskie wagony rentgenem. Urządzenie za ponad 20 ml
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 czerwca 2022

Rentgen za 21 mln na polsko-białoruskiej granicy

Najnowszy aparat rentgenowski do prześwietlania wagonów kolejowych został zakupiony za prawie 21,5 mln złotych – informuje Krajowa Administracja Skarbowa. 

To jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej. „Dzięki nowemu skanerowi polska Służba Celno-Skarbowa dostaje kolejne, doskonałe narzędzie do walki z przestępczością graniczną, które posłuży do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów ukrytych w pociągach. Oddane właśnie do użytku urządzenie usprawni pracę naszych funkcjonariuszy, ograniczając liczbę kontroli fizycznych i przyspieszając weryfikację deklaracji przewozowych” – skomentował zakup szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.

Tego nikt się nie spodziewał. Białoruś częściowo zniosła embargoTego nikt się nie spodziewał. Białoruś częściowo zniosła embargoMikołaj Frączak


Jak działa skaner wagonów?

Zakup nowoczesnego urządzenia został sfinansowany przez budżet państwa. Jego zasięg obejmuje dwa tory, co pozwala na skanowanie zarówno pociągów wjeżdżających na terytorium RP z terenu Białorusi, jak również tych, które opuszczają nasz kraj. 

Urządzenie posiada wysokoenergetyczny akcelerator, który pozwala na bezpieczne prześwietlanie wszystkich rodzajów towarów, jakie są transportowane drogą kolejową przez granicę.

Międzynarodowy transport kolejowy ze wschodem

Jak wynika z danych opublikowanych przez Krajową Administrację Skarbową, od ubiegłego roku funkcjonariusze tej służby odprawili w obu kierunkach prawie sześć tysięcy pociągów towarowych. Łącznie jest to 195 tysięcy wagonów. W tym czasie, w wyniku przeprowadzanych kontroli zatrzymano w tym miejscu przemyt 8,5 tysiąca sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, których wartość wyceniona została na ponad sześć milionów złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!