Czy mObywatel będzie wreszcie pełnoprawnym dokumentem?

Użytkownicy mObywatela chwalą sobie łatwość obsługi oraz stronę praktyczną rządowej aplikacji mobilnej, w której zapisane są cyfrowe wersje prawa jazdy, dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego pojazdu czy karty dużej rodziny. Niestety, nie każda instytucja honoruje elektroniczne dokumenty. KPRM chce to zmienić.

Czy mObywatel będzie wreszcie pełnoprawnym dokumentem?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 czerwca 2022

Aplikacja mObywatel będzie pełnoprawnym dokumentem

Kto korzysta z mObywatela, ten wie, że posiadanie aplikacji ma wiele zalet. Elektroniczne dokumenty są uznawane np. przez drogówkę, czy drużyny konduktorskie w pociągach. Są jednak problemy w niektórych instytucjach, np. w ZUS-ie, który uznaje jedynie tradycyjną formę dokumentu tożsamości. 

W czwartek (2.06) minister odpowiedzialny za kwestie związane m.in. z cyfryzacją Adam Andruszkiewicz zapowiedział, że projekt ustawy wzmacniającej mObywatela trafił właśnie do wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.

Ważność mObywatela, jak dowodu osobistego

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel zakłada zrównanie w skutkach prawnych dokumentu tożsamości w aplikacji z tradycyjnym. Dzięki tej ustawie podstawa prawna dotycząca elektronicznego dokumentu będzie znajdowała się w jednym miejscu. To przełom w polskim prawie, nigdy dotąd, żadna aplikacja mobilna nie posiadała tak mocnych fundamentów zawartych w ustawie. 

Kolejnym ważnym rozwiązaniem będzie prawne umożliwienie płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne za pośrednictwem aplikacji mObywatel. To ewidentne przygotowanie prawa pod nowe rozwiązania, które mają znaleźć się w nowej wersji programu oznaczonej jako 2.0. Dodajmy, że nowa generacja mObywatela ma być mocno unowocześnioną odsłoną zawierającą kolejne praktyczne funkcje. 

Będzie nowy mObywatel. Dojdą płatności!Będzie nowy mObywatel. Dojdą płatności!Anna Malinowska


mObywatel na nowych zasadach

Dzięki nowym przepisom użytkownik aplikacji nie będzie musiał nosić dowodu osobistego, legitymacji studenckiej czy innego dokumentu przy sobie. Korzystanie z dokumentów elektronicznych będzie możliwe każdego dnia i w każdej sytuacji. Zaletą będzie szybki dostęp do swoich danych, usług online, a także wspomnianych przed chwilą płatności.

Jak popularny jest mObywatel?

Według stanu na dzień 29 maja 2022 aplikację posiadały 7.817.604 osoby. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż 1 stycznia 2020 roku, kiedy mObywatela w komórce miało zaledwie 776.600 użytkowników. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!