Samochód elektryczny naładujesz… w parku narodowym

Parki narodowe w Polsce mają już obiecaną dotację z NFOŚiGW na pojazdy zeroemisyjne. Mają tam powstać także stacje i punkty ładowania. Na ten cel przeznaczone zostanie 16 mln złotych ze specjalnego funduszu wspierającego elektromobilność. 

Samochód elektryczny naładujesz… w parku narodowym
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 czerwca 2022

Elektromobilność w parkach narodowych

Polska może pochwalić się wspaniałymi 23 parkami narodowymi, które traktowane są jako obszary objęte największą ochroną. To właśnie tam szczególną troską objęte są wartości przyrodnicze, kulturowe, a także społeczne i naukowe. 

Zmniejszenie do minimum emisji spalin, które szkodzą ludziom i środowisku wydaje się, szczególnie na tych terenach, sensowną strategią. M.in dlatego w polskich parkach narodowych ma zostać wdrożona idea elektromobilności. Tradycyjne pojazdy wykorzystywane m.in. przez parkową straż, czy administrację mają zostać zastąpione autami na prąd. To oznacza, że obsługa parków narodowych nie będzie musiała korzystać z pojazdów, które szkodzą faunie, florze, a także zwiększają zanieczyszczenie powietrza. 

Skoro stawiamy na rozwój zeroemisyjnego transportu w miastach, to jest rzeczą zupełnie oczywistą, że zależy nam również na ochronie przed spalinami skarbów polskiej przyrody, jakimi są parki narodowe” – powiedziała wiceszefowa resortu klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

PSPA: Rejestracja elektrycznych miejskich autobusów —  Polska w czołówce w UEPSPA: Rejestracja elektrycznych miejskich autobusów — Polska w czołówce w UEAnna Malinowska


Program „Elektro Parki”

M.in. z tego powodu wdrożony ma zostać program „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych”. Ma on pozwolić na osiągnięcie trzech zasadniczych celów. Po pierwsze mowa o ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza, po drugie, o zmniejszeniu zużycia paliw emitujących zanieczyszczenia, a po trzecie o promocji elektromobilności oraz korzyści związanej z postępem technicznym, który pozwala na transport zeroemisyjny. 

Pieniądze dla parków narodowych

Każdy park narodowy, który zamierza zainwestować w pojazdy zeroemisyjne, będzie mógł ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o bezzwrotne wsparcie. Na ten cel z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu zostanie przekazanych 16 mln złotych. 

Taka kwota powinna pozwolić na zakup około 80 pojazdów elektrycznych oraz instalację 45 ładowarek, które będą pozwalały na ich zasilanie w energię. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!