Kolejka po dekodery od państwa. Ludzie rzucili się na bony DVB-T2/HEVC

Przeszło 300 tysięcy wniosków o dofinansowanie zakupu dekodera, czy telewizora złożyli Polacy do końca maja 2022 roku. Jak wynika z danych KPRM aż 85% chętnych wykorzysta bon na zakup samego dekodera. 

Kolejka po dekodery od państwa. Ludzie rzucili się na bony DVB-T2/HEVC
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 czerwca 2022

Popularność bonów na dekodery

Liczbę 300 chętnych na państwowe bony związane ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej można porównać z liczbą ludności 10. miasta w Polsce, czyli Białegostoku. To właśnie tylu Polaków (a dokładnie gospodarstw domowych) zdecydowało się skorzystać z państwowego wsparcia, w przestawieniu się na nową technologię. Dla wielu z nich zakup dekodera DVB-T2/HEVC to jedyny sposób na „przedłużenie” życia odbiorników telewizyjnych nieco starszej generacji, często kilkuletnich, które nie są w stanie odbierać sygnału według nowego standardu.

Nadchodzi DVB-T2. Kiedy zmiana nadawania telewizji w mojej gminie?Nadchodzi DVB-T2. Kiedy zmiana nadawania telewizji w mojej gminie?Anna Malinowska


Dofinansowanie zakupu telewizora w mniejszości

Zdecydowanie mniej osób, bo zaledwie 15% wnioskodawców, wykorzysta państwowy bon na zakup nowego odbiornika. Faktycznie, biorąc pod uwagę ceny telewizorów, rządowe wsparcie w wysokości 250 zł może pokryć co najwyżej dziesiątą część tego, co trzeba zapłacić za średniopółkowy sprzęt. 

Zdecydowana większość osób, które zmuszone są do przesiadki na nową technologię, woli zakup dekodera, który umożliwi odbiór telewizji na starym odbiorniku. W większości przypadków 100 złotych od państwa na ten cel w zupełności wystarczy. Jeśli będzie konieczna jakaś dopłata, to w wielu przypadkach symboliczna.

Jak uzyskać dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora?

Są dwie drogi, by uzyskać dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora z państwowej puli. Po pierwsze, stosowny dokument można złożyć za pośrednictwem rządowej platformy gov.pl. Po drugie, można zgłosić się do Poczty Polskiej, gdzie wniosek wypełniamy w tradycyjnej papierowej formie. 

Następnie otrzymujemy specjalny kod na nasz adres mailowy lub w postaci wydruku. Można go zrealizować w 3.600 sklepach w całej Polsce, które przystąpiły do rządowego programu. Ich pełna lista znajduje się w wyszukiwarce znajdującej się pod adresem https://dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka.

Do kiedy można skorzystać z dofinansowania zakupu dekodera?

Zgodnie z ustawą program dofinansowania zakupu dekoderów lub telewizorów potrwa do 31 grudnia 2022 roku. Po tym czasie uzyskanie wsparcia od państwa w tym zakresie nie będzie już możliwe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!