Tego nikt się nie spodziewał. Białoruś częściowo zniosła embargo

Takiego obrotu sytuacji nie spodziewali się polscy sadownicy i rolnicy. 27 kwietnia 2022 roku Białoruś zniosła częściowo embargo na wwóz m.in. z terenu RP niektórych warzyw i owoców. O czym dokładnie zdecydowały władze w Mińsku? 

Tego nikt się nie spodziewał. Białoruś częściowo zniosła embargo
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 kwietnia 2022

Co można sprzedawać na Białoruś?

Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa, z wykazu towarów, na które Białoruś wprowadziła zakaz, zniknęły m.in. polskie jabłka, gruszki, kabaczki, bakłażany. Oprócz nich do tego kraju będzie można eksportować paprykę, zieloną sałatę, mieszanki sałat, rukolę, rzepę, a także szpinak. 

Ministerstwo Rolnictwa Republiki Białorusi miało uzasadnić swoją decyzję o modyfikacji zakazu faktem, że w ten sposób chce zapobiegać problemom związanym z dostępnością towarów oraz inflacją. 

Co z zakazem dla europejskich ciężarówek na Białorusi?

Decyzja ta na pierwszy rzut oka wydaje się stać w sprzeczności z innymi decyzjami władz Białorusi. W połowie kwietnia Mińsk zdecydował o wprowadzeniu zakazu przemieszczania się przez granicę Euroazjatyckiej Unii Celnej samochodów zarejestrowanych na terenie UE. Ograniczenie to nie obowiązuje pojazdów z Unii Europejskiej, które przewożą pocztę oraz żywe zwierzęta. 

Zakaz związany z transportem jest odpowiedzią na tzw. piąty pakiet sankcji, który UE wprowadziła dla przewoźników z Białorusi oraz Rosji.

Co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy? Kolejne próby nielegalnego przekroczeniaCo się dzieje na polsko-białoruskiej granicy? Kolejne próby nielegalnego przekroczeniaMichał Górecki

Czy transport towarów na Białoruś jest możliwy?

Mimo restrykcyjnego prawa okazuje się, że transport towarów na Białoruś jest możliwy. Istnieje bowiem możliwość wjazdu tirem na specjalnie wyznaczony terminal, by można było dokonać na nim przeładunku. Tego typu punkty mogą działać nie dalej niż 50 km od granicy. 

Pojazdy unijnych przewoźników zostawiają towar w przygranicznych białoruskich centrach transportowo-logistycznych, które pracują przez całą dobę. Stamtąd towary będą transportowane na wschód samochodami należącymi do przewoźników białoruskich i rosyjskich” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!