Czekasz na zwrot z podatku? Uważaj na oszustów!

Jak zwykle w sezonie rozliczeń podatkowych PIT uaktywnili się oszuści, którzy szukają sposobu, aby dobrać się do naszych pieniędzy oraz danych osobowych. Krajowa Administracja Skarbowa wysłała właśnie ostrzeżenie, wraz z przykładem fałszywej wiadomości, jaką otrzymują podatnicy.

Czekasz na zwrot z podatku? Uważaj na oszustów!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 kwietnia 2022

Oszuści polują na podatników

W związku z sygnałami o fałszywych wiadomościach rozsyłanych przez oszustów Krajowa Administracja Skarbowa wystosowała specjalny komunikat. Zwraca w nim uwagę na fakt, że nie wysyła do podatników żadnych wiadomości związanych z należnym zwrotem podatku!

Jak sprawdzić nadpłatę lub niedopłatę PIT?

KAS zwraca uwagę, że każdy podatnik może we własnym zakresie sprawdzić swoją sytuację tzn. ewentualną nadpłatę lub niedopłatę wynikającą z rocznego rozliczenia podatku od osób fizycznych (PIT). Można to zrobić np. w serwisie elektronicznego Urzędu Skarbowego na stronie www.podatki.gov.pl. Inną możliwością jest wizyta w najbliższej skarbówce. 

Internetowi oszuści nie są bezkarni. Mamy przykładInternetowi oszuści nie są bezkarni. Mamy przykładAnna Malinowska

Oszustwo na PIT – na czym polega?

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, w ostatnim czasie do podatników przychodzą wiadomości, których rzekomym nadawcą jest właśnie ta instytucja. W treści wiadomości zamieszczono niebezpieczny link do fałszywego konta urzędu skarbowego. 

KAS zamieszcza przykład takiej wiadomości:

-----------------------------------------------------------------------------------

Ministerstwo Finansów zwraca podatki zapłacone w 2021 r.Twój zwrot podatku w wysokości 375,10 zł.Proszę odebrać zwrot pieniędzy przed 01.05.2022

Odbierz teraz.

*proszę postępować zgodnie z instrukcjami, abyśmy wiedzieli, gdzie zwrócić podatki z 2021 r.

@ 2022 Ministerstwo Finansów

-----------------------------------------------------------------------------------

Resort finansów ostrzega w komunikacie podatników, że tego typu informacje to nic innego, jak próba wyłudzenia danych, które mogą być wykorzystane do dalszych przestępstw. Fiskus apeluje o ostrożność. Najlepiej nie klikać w podejrzane linki, a same wiadomości tego typu usunąć ze skrzynki pocztowej.

To nie pierwsze tego typu oszustwo. Informacje o podobnych próbach pojawiały się w mediach także rok temu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!