fb

Praca wakacyjna - aspekty prawne, o których należy pamiętać

Wiele młodych osób szuka zatrudnienia w czasie wolnym od szkoły. Czasem zmusza ich do tego sytuacja materialna, ale w większości przypadków chcą zarobić na swoje własne potrzeby i przyjemności, niezależnie od rodziców. Możliwe też że chcą zdobyć jakieś doświadczenie zawodowe i zobaczyć jak wygląda prawdziwa praca. Polskie prawo jest skonstruowane tak, że pozwala pracować legalnie osobom nawet poniżej 18 roku życia na faktyczną umowę, młodzi pracownicy są jednak objęci szczególnymi regulacjami prawnymi. Poniżej poznasz najważniejsze z nich.

Praca wakacyjna - aspekty prawne, o których należy pamiętać
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 15 czerwca 2022

Kto może zacząć pracować?

W Polsce legalną pracę można rozpocząć w momencie ukończenia 15 roku życia. Pracownik taki jest określany mianem ''pracownika młodocianego'' i jest on objęty wieloma ograniczeniami sprecyzowanymi przez ustawodawcę. Dotyczą one: rodzaju wykonywanej pracy, jej wymiarem godzinowym. Istnieją również zasady dotyczące wynagrodzenia.

Jak zacząć pracować? 

Aby zostać pracownikiem młodocianym, należy przede wszystkim spełnić następujące wymagania:

  • skończyć 15 rok życia
  • ukończyć 8 letnią szkołę podstawową
  • posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania danej pracy.

Należy wspomnieć, że zatrudnienie nieletniego może mieć miejsce jedynie:

  • w celu przygotowania zawodowego
  • w celu wykonywania przez niego wyłącznie prac lekkich.

Prace wykonywane przez młodocianego nie mogą zagrażać życiu, zdrowiu i jego rozwojowi psychofizycznemu. Nie mogą również utrudniać wykonywania obowiązku szkolnego. W związku z tym istnieją również przepisy określające dopuszczalny czas pracy takiego pracownika. Dobowy wymiar czasu pracy pracownika młodocianego poniżej 16. roku życia nie może przekraczać 6 godzin, a pracownika powyżej 16. roku życia - 8 godzin. Przy czasie pracy wynoszącym ponad 4,5 godziny, pracownik ma prawo do 30 minutowej przerwy wliczonej do czasu pracy. Ponadto młodociany nie może pracować w wymiarze nadgodzin oraz w porze nocnej (22:00-6:00).

Istnieje możliwość zatrudnienia zarówno na umowę o pracę, zlecenie, czy dzieło, przy czym należy pamiętać że do jej podpisania jest potrzebna zgoda opiekunów prawnych. 

Jakie są zarobki pracownika młodocianego? 

Zarobki młodocianego można uznać za zadowalające dla samych zainteresowanych. Minimalna stawka godzinowa jest taka sama jak w przypadku osób dorosłych i wynosi 19,70zł brutto, co przy pracy nawet po 6 godzin dziennie w wakacje, daje zarobki na poziomie 2000zł. Zdecydowanie takie fundusze wystarczą na zakup nowego telefonu czy komputera. Aby obliczyć swoje dokładne zarobki możemy skorzystać z kalkulatora: https://www.aplikuj.pl/kalkulator-wynagrodzen

Gdzie szukać pracy jako młodociany?

Sposobów na znalezienie zatrudnienia jest nieskończenie wiele. Można poszukać pracy w sąsiedztwie przy np. koszeniu trawnika. Bardzo popularnym w ostatnich latach miejscem pracy młodocianych są restauracje fast food takie jak McDonald's czy KFC. Są one bardzo chwalone dzięki atrakcyjnym warunkom pracy czy pozytywnej atmosferze panującej wśród pracowników. Sposobem na zarobienie pierwszych pieniędzy znanym od dawna jest praca na budowie, jednak w obecnych czasach istnieje na to wiele innych, łatwiejszych sposobów. Jeśli chcemy wykonywać jakąś konkretną pracę możemy po prostu zgłosić się do lokalnych przedsiębiorstw i spytać czy nie potrzebują kogoś do pomocy. W tym celu możemy też skorzystać z portali internetowych takich jak Aplikuj.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!