Drogowcy rzadziej koszą pasy zieleni, bo… walczą ze suszą

GDDKiA reaguje na zmieniające się warunki pogodowe. W związku ze suszą zarządca głównych tras w Polsce zdecydował się wdrożyć specjalne zasady utrzymywania dróg. Będą one polegały na ograniczeniu koszenia przydrożnych traw. Dyrekcja zaznacza, że taka praktyka będzie stosowana tylko tam, gdzie nie powstanie przy tym zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu.

Drogowcy rzadziej koszą pasy zieleni, bo… walczą ze suszą
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 czerwca 2022

Koszenie traw w ramach utrzymania dróg

Jak przyznaje w opublikowanej niedawno informacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), regularne koszenie pasa drogowego jest jednym z elementów bieżącego utrzymania dróg. Pełna zgoda. Wykoszony pas zieleni wygląda nie tylko estetycznie, ale także zwiększa pole widzenia dla użytkowników tych tras.

Koszenie traw a susza

GDDKiA zwraca jednak uwagę na fakt, że w ostatnich latach obserwujemy w Polsce dość długie okresy bez opadów. Taki stan rzeczy bezwzględnie sprzyja suszy. „Przeciwdziałając temu niekorzystnemu zjawisku, podjęliśmy działania polegające na ograniczeniu powierzchni koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych”- czytamy w komunikacie zarządcy.

Nowy znak na autostradach. Co oznacza „czarna dłoń”?Nowy znak na autostradach. Co oznacza „czarna dłoń”?Michał Górecki


Bezpieczeństwo ruchu – gdzie trawy muszą być regularnie koszone?

Jednocześnie GDDKiA uspokaja, że absolutnym i niepodważalnym priorytetem dla drogowców jest bezpieczeństwo użytkowników dróg. 

Z tego powodu, działania związane z przeciwdziałaniem przesuszeniu gleby nie będą prowadzone w miejscach, gdzie zbyt wysokie trawy mogłyby ograniczać widoczność np. na jezdnię lub znaki drogowe. Dodatkowo system odwodnienia ma działać tak, by skutecznie i sprawnie odprowadzał wodę z jezdni. To również ważny aspekt utrzymania bezpieczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!