500 złotych mandatu za przejazd na żółtym świetle? Wyjaśniamy kiedy

Przejazd na żółtym świetle może wiązać się z mandatem od 300 do 500 złotych oraz dopisaniem do naszego konta sześciu punktów karnych. Twórcy aplikacji Yanosik pochylili się ostatnio nad pytaniem, kiedy taką karę możemy otrzymać, a kiedy taka przewina ujdzie nam na sucho.

500 złotych mandatu za przejazd na żółtym świetle? Wyjaśniamy kiedy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 czerwca 2022

Żółte światło i mandat

Yanosik przypomina na swoim blogu, że zgodnie z niedawnym rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które reguluje kwestie związane ze znakami i sygnałami drogowymi, żółte światło jest nie tylko trzysekundowym buforem między czerwonym a zielnym, ale także oznacza zakaz wjazdy za sygnalizator. 

Niedostosowanie się do tego przepisu wiąże się zgodnie z taryfą z mandatem od 300 do 500 złotych. Kierowca musi się liczyć także z sześcioma punktami karnymi. Czyli górna granica tej kary pokrywa się z wartością mandatu, jaki możemy otrzymać za przejazd na… czerwonym.

Koniec z kartami pojazdu i naklejkami z numerem rejestracyjnym!Koniec z kartami pojazdu i naklejkami z numerem rejestracyjnym!Martyna Kowalska

Kiedy nie można zatrzymać się przed żółtym światłem

Eksperci zwracają jednak sytuację, że gwałtowne hamowanie przed sygnalizatorem może być dużo niebezpieczniejsze niż przejazd na żółtym. Można sobie wyobrazić sytuację, w której znajdujemy się na tyle blisko sygnalizatora, że zatrzymanie się przed nim jest praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji mandatu nie dostaniemy. Szczególnie jeśli nawierzchnia jest mokra oraz śliska. Jak pokazuje doświadczenie, policjanci biorą taki stan rzeczy zawsze pod uwagę.

Przejazd na żółtym może się skończyć nieszczęściem

Zeznania sprawców zdarzeń drogowych, którzy próbowali przejechać na żółtym, potwierdzają, że lepiej poczekać dodatkową minutę niż zakończyć swoją podróż kolizją czy wypadkiem. Najczęściej do skrajnie niebezpiecznych sytuacji „na żółtym” dochodzi na dużych ruchliwych skrzyżowaniach, kiedy kierowca nie zdąży opuścić zbiegu dróg przed zapaleniem się światła czerwonego. 

To samo dotyczy ruchu wahadłowego. Dlatego osoby, które traktują żółte, jako światło „ostatniej chwili” mogą się srogo przeliczyć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!