Którędy najtaniej do Chorwacji? Zaoszczędzisz sporą sumę

Mimo inflacji, wielu Polaków nie rezygnuje z samochodowego wyjazdu do Chorwacji, która jest jednym z ulubionych kierunków wypoczynku naszych rodaków. Którą trasę wybrać, by za paliwo i winiety zapłacić jak najmniej? Wybór jest oczywisty.

Którędy najtaniej do Chorwacji? Zaoszczędzisz sporą sumę
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 czerwca 2022

Którędy najtaniej do Chorwacji? 

W naszym artykule bierzemy pod uwagę dwie najpopularniejsze trasy wiodące na Dalmatyńskie Wybrzeże. Pierwsza wiodąca przez Czechy, Austrię, Słowenię – którą częściej wybierają mieszkańcy zachodniej i centralnej Polski, oraz drugą przez Słowację oraz Węgry. 

Nie mamy wątpliwości, że pod względem komfortu podróży, trasa numer jeden jest najlepszym rozwiązaniem. Autostrady w Austrii i Słowenii, pozwalają zaoszczędzić bardzo wiele czasu, ale czy również pieniędzy?

Z kolei jadąc przez Słowację i Węgry, częściej będziemy musieli wybierać drogi niższej kategorii, jednak jak pokazuje nasze doświadczenie, jazda nimi jest spokojna, bez większego natężenia ruchu. To rozwiązanie częściej wybierają mieszkańcy Małopolski, Podkarpacia oraz województw ściany wschodniej. Która z tych tras jest tańsza? 

Inflacja popsuje wakacje. Są wyniki badańInflacja popsuje wakacje. Są wyniki badańMartyna Kowalska

Gdzie najtańsza benzyna w Europie?

Patrząc przez pryzmat cen paliw publikowanych na wielu portalach, najbardziej opłacalna trasa do Chorwacji to wariant nr 2, przy założeniu, że zatankujemy do pełna na terenie Węgier. Tam średnia cena benzyny 95 wynosi obecnie 1,24 EUR, czyli przeliczając na złote według kursu z 7.06.2022 mówimy o cenie litra wynoszącej około 5,69 PLN (!). Tu jednak jest pułapka, bowiem jest to cena wyłącznie dla aut zarejestrowanych na Węgrzech. Na większości stacji paliw zapłacimy zatem ponad 8 złotych.  Auta na "niewęgierskich" tablicach obowiązuje inny cennik — stąd spór na linii Budapeszt-Bruksela. Ten kontrowersyjny pomysł obowiązuje od 27 maja 2022 roku, czyli dnia wprowadzenia "urzędowych cen" na stacjach w tym kraju. Nie zdziwmy się, jeśli zapłacimy za litr więcej niż w Polsce.  Dla porównania, w Polsce średnia cena litra to już prawie osiem złotych. Bardzo podobna cena jest także w Chorwacji (około 8,30 zł/l) oraz na Słowacji (8,10 zł/l). 

Z kolei wybierając trasę przez Czechy Austrię i Słowenię, właściwie w każdym kraju zapłacimy ponad 8 zł za litr, za wyjątkiem Słowenii, gdzie cena litra benzyny niewiele przekracza 7 zł /l. 

Ile zapłacimy za winiety, jadąc do Chorwacji?

Cena paliwa to jedno. Trzeba jednak wziąć także pod uwagę ceny winiet w krajach tranzytowych. Tu również tańszy okaże się przejazd trasą przez Słowację i Węgry. Dziesięciodniowa elektroniczna winieta na Słowacji kosztuje obecnie około 46 złotych. Z kolei na Węgrzech analogiczna opłata wynosi około 80 złotych. To oznacza, że za przejazd przez te dwa kraje zapłacimy dodatkowo 126 złotych. Przy założeniu, że nie jedziemy do Chorwacji dłużej niż na 10 dni.

W przypadku alternatywnej i wygodniejszej trasy przez Czechy, Austrię i Słowenię, opłaty będą dużo wyższe. W Czechach 10-dniowa winieta to koszt ok. 58 zł (połowę taniej zapłacą właściciele aut ekologicznych). W Austrii będzie to prawie 90 złotych. Z kolei w Słowenii za tygodniową (!) winietę zapłacimy 69 złotych, a miesięczną 138 złotych. Różnica jest zatem potężna. Jeśli chcemy zaoszczędzić, zaoszczędzimy głównie na opłatach drogowych przy trasie w wariancie nr 2.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!