Inflacja popsuje wakacje. Są wyniki badań

Inflacja może okazać się skuteczną barierą, która popsuje wakacyjne plany. 59% Polaków uważa, że tegoroczne wakacje będą droższe od tych sprzed roku. Prawie co trzeci respondent mówi o zdecydowanie wyższych cenach – wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia. 

Inflacja popsuje wakacje. Są wyniki badań
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 kwietnia 2022

Co gorsze – inflacja czy pandemia?

Wyniki badań ARC Rynek i Opinia mogą miejscami być pewnym zaskoczeniem. Okazuje się, że wielu Polaków, którzy w czasie pandemii rezygnowali z wakacyjnych wczasów, chcą sobie to odbić w tym roku. I to mimo inflacji. Dość powiedzieć, że odsetek osób planujących wakacje zagraniczne (11%) jest niemal dwukrotnie wyższe niż rok temu (6%). Tym samym rynek zagranicznych wyjazdów powoli wraca do poziomów sprzed pandemii i zbliża się do sytuacji, jaką obserwowaliśmy w połowie poprzedniej dekady. Wówczas o zagranicznych wczasach w różnych badaniach mówiło od 12-15% respondentów. 

Wakacje 2022: Uproszczone przepisy dotyczące kąpieliskWakacje 2022: Uproszczone przepisy dotyczące kąpieliskMikołaj Frączak

Ile osób nie pojedzie na wakacje?

Po drugiej stronie rynku mamy osoby, które nie wyjadą na letni wypoczynek. 23% badanych nie planuje żadnegowyjazdu wakacyjnego w tym roku, a dalsze 18% jeszcze nie podjęło w tej sprawie decyzji. 35% badanych zdecydowało się na urlop w kraju. W ubiegłym roku wakacje w Polsce planowało 47% ankietowanych. Ustąpienie czynnika, jakim jest pandemia oraz poluzowanie obostrzeń w wielu krajach świata, sprawiło, że konsumenci chętniej myślą o dalszych wyjazdach. Gdyby nie pandemia oraz wojna na Ukrainie, z pewnością mógłby być to rekordowy pod wieloma względami rok w turystyce.

Drożyzna na wakacjach

Odczyty inflacyjne nie pozostawia złudzeń. Prawie 60% osób spodziewa się droższych wakacji. 31% wskazuje, że letni wypoczynek będzie zdecydowanie droższy.

Eksperci podkreślają, że w 2022 roku ewidentny wpływ na decyzje wakacyjne naszych rodaków będą miały czynniki związane z wysoką inflacją, oraz trudną sytuacją geopolityczną spowodowaną wojną tuż za naszą wschodnią granicą. Wiele osób, nadal będzie zwracało uwagę na ryzyko COVID-19, choć pewnie ten odsetek będzie zdecydowanie niższy niż rok, czy dwa lata temu. 

Nie tylko inflacja

17% badanych deklaruje, że skupi się na wyszukiwaniu tańszych opcji wypoczynku. Najcześciej wspominają o tym ludzie młodzi, między 18. a 24. rokiem życia. 

Najbardziej skłonną grupą do rezygnacji z jakiegokolwiek wypoczynku letniego są osoby w wieku 45-65 lat. Aż 12% z nich nie zamierza w te wakacje ruszać się z domu. 

Dla wielu osób inflacja może być pośrednim czynnikiem. Spora grupa konsumentów musi w ostatnich miesiącach spłacać wyższe raty kredytów hipotecznych. W ten sposób kurczy się budżet, jaki mógłby być w wielu gospodarstwach domowych przeznaczony na wspólne, rodzinne wakacje. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!