Kradną elementy autostrad. To może kosztować życie Twoich bliskich. Reaguj

Choć przypominają o tym co jakiś czas, to problem nie znika. Ogrodzenie drogi, bariery, elementy oświetlenia, znaki drogowe to elementy wyposażenia, które bezpośrednio przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Niestety, dla niektórych to też sposób na łatwy zarobek, który kogoś innego może kosztować życie. Jeśli widzisz, że ktoś kradnie elementy infrastruktury drogowej, reaguj.

Kradną elementy autostrad. To może kosztować życie Twoich bliskich. Reaguj
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 czerwca 2022

Co ginie najczęściej

- Ogrodzenie dróg ekspresowych i autostrad ma uniemożliwić wtargnięcie dzikich zwierząt na drogę. Zderzenie z sarną, jeleniem czy dzikiem przy prędkościach ponad 100 km/h zazwyczaj kończy się tragicznie. W ostatnich miesiącach doszło do wielu kradzieży elementów ogrodzenia przy drogach szybkiego ruchu w województwie lubuskim. Skradzione zostały bramy wjazdowe, siatki i słupki. Dla przykładu, na odcinku drogi ekspresowej S3 od węzła Nowa Sól Południe do węzła Gaworzyce ogrodzenie zostało zdekompletowane na odcinku o długości niemal 1,5 km, tracąc tym samym swoją funkcję zabezpieczającą - podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?Monika Świetlińska

Znikają również inne elementy infrastruktury drogowej mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg. - Na DK18 złodzieje ukradli elementy odwodnienia drogi na odcinku blisko 400 m. Brak sprawnego odwodnienia nawierzchni stanowi szczególne zagrożenie dla kierujących pojazdami - zaznacza GDDKiA, dodając: - Zginęły również poręcze balustrad na wiadukcie, znaki drogowe, bariery energochłonne, transformatory, systemy zasilania znaków aktywnych, siatki przeciwśnieżne i wiele innych.  

Jakby tego było mało, w ostatnich dniach dokonano kradzieży trzech lamp oświetlających oddane w ubiegłym roku do użytku rondo na skrzyżowaniu DK22 i DK24, pozostawiając odsłonięte kable elektryczne. 

Złodziei namierzają szybko, ale to nie zniechęca do kradzieży

- W 2011 roku, w celu przeciwdziałania kradzieżom, oznakowaliśmy specjalnymi mikrocząsteczkami ok. dwadzieścia tys. elementów infrastruktury drogowej. Prowadziliśmy również akcję informacyjną o tym, że mienie drogowe zostało oznakowane. I choć dzięki takiemu znakowaniu znacznie łatwiej jest „namierzyć” skradzione elementy i dotrzeć do osoby, która je ukradła, doświadczenie pokazuje, że nie wszystkich złodziei to jednak zniechęca. Dlatego dalej będziemy podejmować działania, które mają na celu zabezpieczenie infrastruktury drogowej przed kradzieżą - zapewnia generalna dyrekcja.

Nie bądź obojętny! Tu chodzi o nasze życie

Każda kradzież może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Jesteś świadkiem takiego zdarzenia? Nie zwlekaj!

Co Polacy myślą o nowym taryfikatorze mandatów? Czy jest bezpieczniej?Co Polacy myślą o nowym taryfikatorze mandatów? Czy jest bezpieczniej?Monika Świetlińska

Zgłoś sprawę na Policję lub dzwoniąc pod numer 19111 (informacja drogowa). Twoje zgłoszenie może uratować czyjeś życie! 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.