Koniec bezpłatnych przejazdów autostradami dla obywateli Ukrainy

Kierowcy poruszający się samochodami na ukraińskich tablicach rejestracyjnych będą musieli wnosić opłaty za przejazd państwowymi i koncesyjnymi drogami płatnymi w naszym kraju – poinformował resort infrastruktury. Zmiana wchodzi w życie 1 czerwca 2022 roku. 

Koniec bezpłatnych przejazdów autostradami dla obywateli Ukrainy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 maja 2022

Ukraińcy zapłacą za przejazd autostradami

Najprościej rzecz ujmując, ukraińscy kierowcy będą musieli od czerwca wnosić opłaty drogowe w tej samej wysokości i na takich samych zasadach jak w przypadku pozostałych użytkowników dróg. Do tej pory byli oni zwolnienie z tego obowiązku od 24 lutego 2022 roku, czyli momentu rosyjskiej agresji na ich ojczyznę

Pomoc humanitarna zwolniona z opłat 

Ministerstwo Infrastruktury precyzuje, że zmiana ta nie dotyczy jedynie pojazdów, które transportują pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy. W tym jednak wypadku obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie takiego transportu za pośrednictwem adresu mailowego [email protected].

ZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plusZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plusMartyna Kowalska

Jak zgłosić transport z pomocą humanitarną

Na zamieszczony wyżej adres mailowy należy przesłać informacje takie jak: dane do kontaktu wraz z nazwą podmiotu, adresem, e-mailem, telefonem oraz wskazaniem osoby upoważnionej do kontaktu. Wiadomość musi zawierać także liczbę pojazdów, wskazanie ich numerów rejestracyjnych, wskazanie kraju rejestracji pojazdu oraz planowanej trasy. 

Załączony plan podróży musi uwzględnić w sposób szczególny odcinki autostrad A1, A2 oraz A4, a także daty przejazdu przez terytorium RP w obu kierunkach. 

Warto pamiętać, że wniosek o zwolnienie od opłat musi być przesłany przynajmniej z 24-godzinną wyprzedzeniem. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!