Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić przez internet

Ustawa wprowadzająca tzw. drugą cechę biometryczną przy wyrabianiu dowodu osobistego doprowadziła do sytuacji, w której zdecydowana większość obywateli nie może wyrobić tego dokumentu przez internet. W sieci nadal możliwe jest wnioskowanie o dowód dla dziecka do 12. roku życia. Jak to działa? Wyjaśniamy.

Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić przez internet
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 maja 2022

Kiedy potrzebny dowód osobisty dla dziecka?

Zazwyczaj dzieci nie potrzebują własnego dowodu osobistego, chyba że zamierzamy zabrać je poza granicę Polski i podróżować po strefie Schengen oraz innych krajów, które dopuszczają wjazd na podstawie tego dokumentu. Co ważne, nie są to jedynie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Wśród państw, które umożliwiają takie uproszczone formalności, jest m.in. (od niedawna) Turcja.

W każdym innym przypadku dowód osobisty będzie niewystarczający. Wybierając się np. do Egiptu, Maroka, czy Stanów Zjednoczonych, nasza pociecha musi posiadać własny paszport.

Do Turcji bez paszportu. Dowód osobisty wystarczy!Do Turcji bez paszportu. Dowód osobisty wystarczy!Anna Malinowska


Dowód osobisty dla dziecka – jak wyrobić.

Istnieją dwie ścieżki dla wyrobienia dziecku dowodu osobistego. Pierwsza, tradycyjna opiera się na wizycie w najbliższym urzędzie gminy. Warto jednak pamiętać o drugim, wygodniejszym sposobie, który dotyczy dokumentów tożsamości dla dzieci przed ukończeniem 12. roku życia. Są one wyłączone z konieczności pobrania tzw. drugiej cechy biometrycznej (czyli odcisków palców). To oznacza, że w ich przypadku nadal można wyrobić dokument za pośrednictwem internetu. 

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka 

Wszelkie formalności związane z wyrobieniem dowodu osobistego dla dziecka, możemy załatwić, klikając ten link. Konieczne będzie jednak zalogowanie przez elektroniczny dowód osobisty, Profil Zaufany lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

Następnie wypełniamy kolejne pozycje formularza zawierające dane dziecka lub podopiecznego, dane rodziców lub opiekunów, powód wyrobienia dowodu osobistego, a także załączniki np. zdjęcie dziecka. Wszystkie formalności, jeśli już posiadamy odpowiednią fotografię, zajmą nam kilka minut. 

Gdzie i jak odebrać dowód osobisty naszego dziecka?

W przypadku odbioru dokumentu jedyną drogą jest wizyta w wyznaczonym terminie w urzędzie gminy, który zaznaczyliśmy w internetowym wniosku, jako miejsce odbioru dokumentu. W tym celu koniecznie musimy zabrać dokument, który potwierdza naszą tożsamość np. dowód osobisty lub paszport.

Ile trzeba czekać na dowód osobisty dziecka? 

Przyjmuje się, że czas oczekiwania na wyrobienie dowodu dla dziecka nie powinien przekroczyć trzydziestu dni, licząc od momentu złożenia wniosku online. Również w internecie można sprawdzić, czy dokument, o który wnioskujemy, jest już gotowy do odbioru. W tym celu klikamy w link i postępujemy według zawartych w nim wskazówek. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!