Dziewięć tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego. Zmiany w kodeksie pracy

Według danych ZUS w Polsce z urlopów rodzicielskich korzysta tylko 1% mężczyzn. Rząd rozpoczął właśnie prace nad zmianami w Kodeksie pracy, wprowadzającymi m.in. dodatkowe dwa miesiące urlopu rodzicielskiego, które będą mogły być wykorzystane tylko przez mężczyzn. Jest szansa, że ułatwi to kobietom godzenie aktywności zawodowej z rodzicielstwem i będzie krokiem do większej równości na rynku pracy.  

Dziewięć tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego. Zmiany w kodeksie pracy
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 stycznia 2023

Najnowszy raport Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek a życie rodzinne” 86% kobiet przebywających obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym przyznaje, że ich partner nie korzystał i nie ma zamiaru skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Z kolei niemal co trzecia badana przedsiębiorczyni uważa, że prowadzenie własnej działalności utrudnia życie rodzinne. 

Większa rola ojca 

By wyjść naprzeciw potrzebom młodych rodziców, rząd chce wprowadzić nowe rozwiązania prawne mające wpłynąć na poprawę polityki prorodzinnej w Polsce.

Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?Jakub Stasak

- Zależy nam na tym, aby ponieść rolę ojca w rodzinie, żeby ojciec aktywnie uczestniczył w wychowaniu dziecka co przyczynia się do poprawy polityki prorodzinnej — powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, dodając: — Aby ojciec mógł skorzystać z tego urlopu, matka dziecka nie będzie musiała być nigdzie zatrudniona.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadza urlop rodzicielski dla ojców, wynoszący 41 tygodni lub 43 tygodnie, jeśli urodzą się bliźniaki. Będzie to urlop niepodzielny, dedykowany dla ojców. To oznacza, że po zmianach zarówno matka, jak i ojciec będą mieć gwarancję dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Wyższa wypłata za urlop rodzicielski

To nie jedyna poprawka. — Wprowadzamy też zmiany związane z wypłatą zasiłku rodzicielskiego. Dzisiaj, jeśli rodzic podejmuje decyzję, że będzie rok przebywał w domu po narodzinach dziecka — przez okres urlopu macierzyńskiego i okres urlopu rodzicielskiego — dzisiaj wypłata jest 80%. Ta podwyżka będzie wynosiła 81,5%. Będzie to korzystne dla rodziców. Stosowny wiosek należy złożyć nie później niż 21 dni po porodzie - wspomniała Maląg.

Co z urlopem ojcowskim?

Urlop ojcowski wynosi 14 dni. Jest płatnym urlopem dla młodych ojców, który przysługuje tylko w określonym czasie — później przepada. Od 1 lutego 2023 będzie można go wykorzystać do 12 miesiąca życia dziecka, nie, jak dotąd, do 24 miesiąca.

Ojciec na macierzyńskimOjciec na macierzyńskimMikołaj Frączak

Można wykorzystać go w całości lub podzielić na części. 

Ojciec dziecka może przebywać na takim urlopie w tym samym czasie, w którym matka wykorzystuje urlop macierzyński i ma on prawo do zasiłku macierzyńskiego. Wynosi on 100% podstawy wynagrodzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!